Salvador Sobral PORTUGALSKO

Salvador Sobral se vrací do normálního života


PortugalskoPro portugalského vítěze loňské Eurovize Salvadora Sobrala to byl náročný konec roku. V září přerušil svou pracovní kariéru a připravoval se na nezbytnou transplantaci srdce. Celý podzim a zimu musel být pod dohledem lékařů v nemocnici, přičemž samotné operace se dočkal v prosinci. Domů k rodině se natrvalo vrátil ve čtvrtek.

Salvador Sobral trpí chronickým srdečním selháním, které vzniká postupně v důsledku srdečních onemocnění, mezi která patří například kardiomyopatie, infarkt myokardu nebo ischemická choroba srdeční. Jde o stav, při kterém je narušena čerpací funkce srdce, a to tak není schopno zabezpečit dostatečný výdej krve k uspokojení potřeb organizmu. Zpěvák už podstoupil několik náročných operací a byl neustále pod dohledem lékařů. Pravidelně musel užívat léky a nemohl déle než na týden opustit blízké okolí své nemocnice.

Jeho onemocnění srdce bylo natolik vážné, že jedinou vidinou lepších zítřků zůstala transplantace. K té dochází v nejzávažnějších případech, avšak u Salvadora již jiné východisko nebylo. Zpěvák byl dlouhé měsíce zapsán na čekací listinu, nicméně nalézt vhodného dárce bylo složité.

Nakonec se to podařilo. Salvador se informaci dozvěděl na začátku září a z tohoto důvodu nečekaně ohlásil tvůrčí pauzu uprostřed běžícího turné. Od té doby byl pod kontrolou doktorů v nemocnici Santa Cruz v Carnaxide. Náročný zákrok se uskutečnil v prosinci a podle lékaře Miguela Abecasise vše proběhlo bez závažnějších komplikací. Vítěz Eurovize byl dle jeho slov na transplantaci po fyzické i psychické stránce plně připraven a jeho mladé tělo si se všemi zásahy hravě poradilo.

Přesto musel nadále zůstat pod dohledem doktorů. Rekonvalescence probíhala skvěle a na vánoční svátky byl Salvador na pár dnů propuštěn domů. Poté se do nemocnice sice vrátil, ale moc dlouho si tam už nepobyl. Ve čtvrtek 11. ledna se definitivně vrátil ke své rodině. Ta už na sociálních sítích prozradila, že se brzy začne pracovat na jeho velkém návratu na koncertní pódia.

Transplantace umožní pacientovi žít bez příznaků onemocnění, jako jsou únava, potíže s dýcháním a otoky nohou, po mnoho let. Pokud jeho tělo ovšem nové srdce nepřijme, bude muset užívat po zbytek života imunosupresiva.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>