Artsvik EUROVIZE

Sousedské hlasování a další kontroverzní hlasy poroty


Eurovision Song ContestKaždý rok je pohled na výsledky Eurovize nesmírně zajímavý. U diváků jsme si na sousedské hlasování zvykli. Bohužel jsou ale sympatie a antipatie k některým státům vidět i v bodování porotců. Pojďme se podívat na hlasování, která vzbudila největší rozruch.

Arménie s Ázerbájdžánem si nadále přiděluje poslední příčky. Ačkoliv by se napětí mezi oběma zeměmi dalo neustále krájet, v případě bodování porot by se očekávala alespoň malá snaha o profesionalitu. V prvním semifinále ocenili všichni arménští porotci ázerbájdžánskou reprezentantku DiHaj posledním místem. Stejně tak všichni ázerbájdžánští členové jury přisoudili nejhorší umístění Artsvik z Arménie. Diváci na tom byli obdobné, avšak Arméni si uchovali alespoň malé dekorum. Ázerbájdžán u nich skončil předposlední za Lotyšskem. Ve finále se situace do puntíku opakovala s tím, že už i arménské publikum darovalo svým sousedům poslední místo. Jen pro zajímavost, hlasy pro arménské zástupce se už v Ázerbájdžánu kdysi řešily i přes policii.

Arménská jury ale zaujala i jinak. Stejně jako loni a předloni, i letos se hlasy všech porotců až nápadně shodovaly. V semifinále byl u všech první Kypr, u čtyř porotců druhé Řecko, u všech třetí Moldavsko a Portugalsko se většinou těšilo ze čtvrtých míst. Ve finále ale záhadně došlo ke změně názoru u všech hodnotících. Najednou se na všech prvních příčkách arménských členů jury objevilo Portugalsko. Kypr se propadl na čtvrté pozice. Opět téměř jednohlasně.

Další kapitolou je Kypr a Řecko. Ani jedna země se u diváků nebo porot netěšila velké oblibě, a proto si to oba státy musely vynahradit vzájemně. Kypr zaslal Řecku nejvyšší počet bodů od porot i diváků. Bez přítomnosti této země by Demy z Řecka přes semifinále neprošla. Kypr se sice dočkal maximální podpory od řeckých diváků, ale porota Řecka byla profesionálnější a svým sousedům přiřkla až pátou příčku. Kypřané se ale mohli těšit ze dvou prvních míst od arménské jury i publika. Proč? Zpěvák Hovig je totiž arménského původu. Ve finále se už na regule nehrálo. Kypr s Řeckem si vzájemně darovaly dvanáct bodů u diváků i porot, za což si od přítomných fanoušků v hale vysloužily pořádný pískot.

Největšími favority finále nakonec byly Portugalsko a Bulharsko. A vypadá to, že to velmi dobře věděly i místní poroty, které se snažily své největší rivaly potopit. Vítězné Portugalsko neobdrželo hlasy pouze od dvou porot – bulharské a černohorské. Bulhaři měli Salvadora Sobrala v žebříčku až na 23. místě. Oproti tomu bulharský zástupce neuspěl u tří jury. Šlo o portugalskou, arménskou a ukrajinskou. U poslední jmenované hrál velkou roli fakt, že se Kristian Kostov narodil v Moskvě a na Rusko je osobně i hudebně silně vázán. Naopak portugalští porotci kalkulovali se skutečností, že je Bulharsko jejich velkým konkurentem.

Ani další hlasování porot nebylo zrovna férové. Bělorusko bylo první u Ukrajinců, Spojené království u Australanů, Rumunsko u Moldavanů a Švédsko u Finů.

Porotci nemají mít žádné konexe s interprety a autory skladby a v potaz by neměli brát ani národnost soutěžících. Ne vždy jsou ale tyto podmínky dodrženy. Ostatně i my jsme z toho těžili. Předloni nás podpořil pátým místem Johannes Strate z kapely Revolverheid, se kterou Marta Jandová natočila úspěšný hit.

3 komentářů ke článku “Sousedské hlasování a další kontroverzní hlasy poroty

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>