Soutěžící Eurosongu 2010


Představujeme druhou desítku čtvrtfinalistů slovenského Eurosongu, která se představí v neděli 24. ledna. O postup do semifinále se utkají Dominika Mirgová, Liquid Error a Pavol Remenár, Peter Bažík, Metalinda, Viki Matušovová, Matej Koreň, Mista, Get Explode, Funny Fellows a Matka Guráž. Ze čtvrtfinále se do semifinále kvalifikují vždy čtyři interpreti na základě diváckého hlasování.

Dominika Mirgová

Osmnáctiletá Dominika Mirgová z Trnavy je finalistkou třetí řady pěvecké show Slovensko hledá SuperStar. V soutěži vybojovala druhé místo a následně natočila své debutové album, které se setkalo s velkým ohlasem. V současné době se pracuje na druhé desce, která by měla vyjít na jaře. Dominika má za sebou vztah s dalším finalistou Eurosongu Michalem Chrenkem. Může se také pyšnit tím, že se její videoklip odvysílal v hitparádě World Chart Express na MTV.

Liquid Error a Pavol Remenár

Kapela Liquid Error, hrající alternativní rock-funk, vznikla v roce 2007 v Bardejově. V současné době ji tvoří zpěvačka Klára a hudebníci vystupující pod přezdívkami Spencer D, Hajtol a Mike Utero. Za sebou již mají koncerty na Slovensku i v zahraničí a v současné době pracují na své debutové desce. Na Eurosongu je doplní pětatřicetiletý sólista Opery Slovenského národního divadla Pavol Remenár.

Peter Bažík

Také Peter Bažík je nám známý z loňského ročníku. V duetu se zpěvačkou Andreou Súlovskou obsadil během finálového večera desáté místo. Tento čtyřiadvacetiletý zpěvák se proslavil jako účastník druhé řady slovenské SuperStar. Na svém kontě má jeden maxisingl, na debutové desce pilně pracuje. Jeho doménou je rocková hudba, muziku i texty si většinou skládá sám.

Metalinda

Rocková legenda Metalinda vzniká v roce 1983 v Bratislavě. Za socializmu vydává populární skupina několik úspěšných singlů, na první desku si ale fanoušci museli počkat až do roku 1990. Od té doby se jejich diskografie rozrostla na dvanáct alb. Metalinda se může pyšnit spoluprací s Jožo Rážem, avšak neméně slavná jména se objevují i v samotné kapele. Nejznámější z nich je Pavel Drapák, který soutěžil v loňském Eurosongu jako sólista. Současnou podobu tvoří zakládající člen Peter Sámel a dále Paťo Imre, Roman Pecha a Peter Kollar. Také Metalinda má za sebou účast ve slovenském národním kole. Loni skončili se skladbou „Chcem pre teba žiť“ na čtvrtém místě v semifinále.

Viki Matušovová

Devatenáctiletá zpěvačka, houslistka, tanečnice a muzikálová herečka Viki Matušovová se proslavila díky prvenství v televizní show Elán je Elán. Následně se stala i vítězkou soutěže Czech Talent 2009. Kromě sólových pěveckých vystoupení účinkuje i v rockovém muzikálu Matúš Čák a alternuje členky dalších finalistů Eurosongu 2009 a 2010 – skupiny Golden Storm. V současné době studuje církevní konzervatoř v Bratislavě.

Matej Koreň

Třiadvacetiletý finalista druhé řady slovenské SuperStar Matej Koreň pochází z města Mučín. V soutěži vypadl ve třetím kole, následně absolvoval turné s Olympicem a uplatnil se i v muzikálech, jako je například Fontána pre Zuzanu. Před pár lety založil kapelu, ve které se stará o texty i hudbu. V současné době pracuje na debutové desce. Jednu již sice nahrál, avšak ta nebyla vydána.

Mista

Čerstvě třiadvacetiletá zpěvačka Mista z Bratislavy se k hudbě dostala díky svému otci již v dětství. Kromě zpěvu se věnovala hře na klavír a housle. Druhý jmenovaný nástroj ji k srdci přirostl více a jako malá si pravidelně odnášela nejrůznější ocenění ze soutěží mladých talentů. Vystudovala konzervatoř a ve volném čase účinkovala s hudebními tělesy, se kterými procestovala Evropu a Ameriku. V rámci turné skupiny Elán si zazpívala a zahrála i v newyorské Carnegie Hall. Na své soutěžní skladbě pro Eurosong se sama autorsky podílela.

Get Explode

Nedávno založený projekt Get Explode označují někteří novináři za slovenské Prodigy. Kapelu tvoří bubeník Laco Kováč a klávesák Marián Čurko, se kterými na koncertech hraje na elektrické kytaře i Adam Kopkaš. Ojedinělé seskupení slovenské hudební scény můžeme zařadit do žánru elektro-punk. Laco si Eurosong vyzkoušel už v loňském roce, jako člen skupiny VIP, která se skladbou „Hviezdy“ skončila na šestnáctém místě ve finále.

Funny Fellows

Do atmosféry přelomu minulého století Vás přenese slovenský projekt Funny Fellows. Ten kombinuje evropské i světové hudební prvky začátku dvacátého století, sama kapela se zařazuje do žánru old times music. Roman Féder, Zuzana Haasová, Daniel Valášek, Jozef Scheiner, Peter Baran Tomík a Pali Ivičič koncertovali kromě domácího Slovenska i v Česku a Nizozemsku. Do dnešního dne mají na svém kontě tři desky. Jejich loňská cesta Eurosongem skončila v semifinále a to konkrétně na třetím místě.

Matka Guráž

Skupina Matka Guráž, jejíž název je odvozen od stejnojmenného díla Bertolda Brechta, vznikla v roce 1995. Tento pětičlenný projekt začínal jako většina kapel hraním po garážích, celorepublikový úspěch jim přinesl až hit „Americký sen“, díky kterému mohli natočit debutovou desku a dostat se do televize. Rok 1999 znamená pro Matku Guráž nominaci v cenách Hudební akademie v kategorii Objev roku. V současné době můžeme Romana Nadányiho, Robo Rumana, Jozefa Bitteru, Tibora Vrtíka a Borise Nováka nejčastěji vidět na festivalech na Slovensku i v Česku.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>