Soutěžící Eurosongu 2010


Představujeme pátou desítku čtvrtfinalistů slovenského Eurosongu, která se představí v pátek 5. února. O postup do semifinále se utkají Kristína, Robo Mikla, Bystrík, Smola a hrušky, Dáška Kostovčíková, Marcel Berky, Sunlips, Vierka Ayisi, Arzén a Exponent. Ze čtvrtfinále se do semifinále kvalifikují vždy čtyři interpreti a to na základě diváckého hlasování.

Kristína

Dvaadvacetiletá zpěvačka Kristína ze Svidníku patří v současné době mezi nejpopulárnější slovenské interpretky. Vystudovala konzervatoř v Košicích, kde si všimli jejího talentu a díky vlivným producentům se později dostala k natočení svého prvního singlu. Jednalo se o duet s raperem Opakem z roku 2007, který ji otevřel dveře do hudebního šoubyznysu. Kristina začala živě vystupovat po diskotékách a v roce 2008 vydala své debutové album. Popularitu si získala už i v České republice, kde loni na podzim zabodovala skladba „Stonka“.

Robo Mikla

Osmadvacetiletý Robo Mikla pochází z Banské Štiavnice. Dříve účinkoval v kapele The Debilless a živil se jako učitel. Proslavila ho účast v první řadě slovenské Superstar, ze které později vzhledem ke skandálům a kontroverznímu jednání dobrovolně odstoupil. Přesto se prosadil, jeho singly hrála rádia a nazpíval úvodní znělku pro reality show Big Brother. V roce 2005 vychází jeho debutové album, o rok později začíná moderovat hudební hitparádu a vydává desku se svojí punkovou kapelou Projekt Náhoda. V současné době vystupuje na festivalech a ve volném čase spolupracuje s dětskými organizacemi.

Bystrík

Sedmadvacetiletý zpěvák Bystrík Červený pochází z Trnavy. Hudbě se začal věnovat v osmnácti letech, kdy vystupoval s kytarou a převzatými hity po barech a klubech. Později přidal i vlastní skladby a v roce 2005 se zapojil do soutěže Coca Cola Popstar. Krátce na to vychází jeho debutová deska a o dva roky později další album. Bystrík je autorem většiny svých písní, včetně té soutěžní z Eurosongu.

Smola a hrušky

Smola a hrušky datují svoji existenci od roku 1997. Jejich hudba spojuje rock, ska a punk. Častější koncertování v klubech a na festivalech přichází až se začátkem nového tisíciletí. Jejich debutové album vyšlo v roce 2003, do dnešního dne natočili tři desky. Díky koncertování za hranicemi Slovenska mají hromadu fanoušků i v Česku a Polsku. Projekt Smola a hrušky se zúčastnil loňského Eurosongu, cesta za Moskvou pro ně skončila ve velkém finále a to na devátém místě.

Daška Kostovčíková

Mladá zpěvačka Daška Kostovčíková pochází z Michaloviec a širší veřejnosti asi nebude příliš známá. Jedná se o začínající interpretku, jejíž síla bude spočívat především v soutěžní skladbě „Dážď“. O tu se totiž postaral Peter Bič, který se Eurosongu zúčastní jako člen skupiny Stereo, jedná se navíc o spoluzakladatele legendární slovenské skupiny IMT Smile.

Marcel Berky


Marcel Berky pochází z Velkého Krtíše a hudbě se věnuje od tří let. Kromě zpěvu navštěvoval i hodiny flétny. Tento absolvent bratislavské konzervatoře se proslavil především díky třetí řadě slovenské SuperStar. Zapamatovatelným se stal také proto, že se otevřeně přiznal ke své homosexuální orientaci. V hudbě inklinuje k r’n’b a o jeho soutěžní skladbu pro Eurosong se postarali pánové Jimi Cimbala a Zoli Tóth, kteří účinkovali v kapele Česko Slovenské SuperStar.

Sunlips

Poprocková kapela Sunlips vznikla v roce 2008, kdy se členové dvou rozpadajících se skupin poohlíželi po novém projektu. Tři měsíce na to vychází první demo CD a následně Sunlips vyrážejí na hudební festivaly a hudební soutěže. Jsou vítězové Souboje kapel a stříbrní z Košického zlatého pokladu 2008. Po několika personálních obměnách tvoří současnou podobu projektu Viktória Koláriková, Pavol Vozár, Peter Kolarčik a Edo Kiss.

Vierka Ayisi

Dvacetiletá Vierka Ayisi, anebo podle novinářů také slovenská Beyoncé, je dcerou známého tanečníka, kytaristy a zpěváka Fredyho Ayisiho. Proslavila se prozatím spíše jako tanečnice a to ve skupině svého otce, avšak v současné době pracuje na své debutové desce a plánuje turné po Slovensku i zahraničí. Tak jako tak pro ní bude účast na Eurosongu velkou pěveckou premiérou.

Arzén

Skupina Arzén vznikla v osmdesátých letech minulého století a zpočátku se orientovala spíše na heavy metal. Postupem času obměnila jak své složení, tak i hudební žánr, který můžeme v současné době považovat za zajímavou směsici rocku a folklóru. Pánové se nebrání ani zhudebnění lidové tvorby včetně slovenských básní. Debutové album vyšlo v roce 1998, do dnešního dne jich má Arzén na svém kontě šest. Kapelu tvoří Pavol Cabadaj, Jaroslav Gažo, Igor Klein, Miroslav Fedor a Ján Heinrich.

Exponent

Exponent to je v současné době asi nejslavnější nahrávací studio na Slovensku. Nachází se v Hlohovci a své nahrávky zde realizují takové skupiny jako Gladiátor, Horkýže Slíže či Desmod. O zvuk se starají producenti Roman Slávik, Peter Saniga a Tomáš Kmeť. Právě posledně jmenovaný je autorem soutěžní skladby pro Eurosong, která bude znamenat zmrtvýchvstání pro kapelu Exponent. Ta totiž fungovala v osmdesátých letech a proslavila se hitem „Pieseň pre Sadako Sasioko“. Jak bude vypadat současné složení skupiny, neví prakticky nikdo.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>