Soutěžící Eurosongu 2010


Představujeme šestou desítku čtvrtfinalistů slovenského Eurosongu, která se představí v neděli 7. února. O postup do semifinále se utkají Marcel a Tomáš Palonderovi, Miro Jaroš, Aya, Makar Čudra, Ivana Poláčková, Marián Bango, Stopa, Happyband, Družina a Soňa. Ze čtvrtfinále se do semifinále kvalifikují vždy čtyři interpreti a to na základě diváckého hlasování.

Marcel a Tomáš Palonderovi feat. Street Dance Academy

Pětačtyřicetiletý zpěvák a pedagog Marcel Palonder není euroviznímu světu neznámý. V roce 1996 reprezentoval na soutěži Slovensko a se skladbou „Kým nás máš“ vybojoval sedmnácté místo. Stál za zrodem skupiny Mandragora, poté žil krátce ve Francii a po návratu do vlasti účinkoval v dalších kapelách, mezi které patří např. Accident’s Happen či Deep’n Space. Je známý také jako muzikálový herec a porotce loňského Eurosongu. Letos to zkusí přímo na pódiu a to v doprovodu synovce Tomáše a taneční skupiny Street Dance Academy.

Miro Jaroš

Miro Jaroš pochází ze Žiliny, první texty a melodie začal skládat již ve dvanácti letech. Po střední škole založil skupinu On The Way, avšak ta neměla dlouhého trvání. Miro se stává sólovým zpěvákem, k natočení desky mu ale chybí finance. Odjel proto do Izraele, tam si zahrál ve filmu a hlavně se seznámil s producentem jeho budoucího debutu. Po návratu do vlasti se zúčastnil první řady slovenské SuperStar. Porotě moc do oka nepadl, milovali ho ale diváci, kteří ho nakonec vynesli až na šesté místo. V roce 2005 vydal svoji debutovou desku, předloni spatřilo světlo světa jeho druhé album. Jeho cesta loňským Eurosongem skončila na čtvrtém místě v semifinále.

Aya

Žilinská kapela Aya vznikla v roce 1992. O rok později již křtila svůj první singl, natáčela debutový videoklip a úspěšně vstoupila do televizních hitparád. Skupina se po skončení devadesátých let stáhla na delší dobu do ústraní, zvýšený zájem projevili posluchači až díky slovenské SuperStar, kde hity Ayi oprášili někteří soutěžící. Do dnešního dne mají  Boris Lettrich, Mário Tománek, Vlado Kubala, Stano Vandlík a Radko Pažej na svém kontě celkem pět desek.

Makar Čudra

A je tu další legenda slovenské hudby – kapela Makar Čudra. Ta vznikla v roce 1987 a o rok později již brázdila svými energickými skladbami koncertní pódia a rozhlasový éter. Ačkoliv vzniklo několik úspěšných singlů a skupina si zahrála i v zahraničí, po několika personálních změnách její fungování v roce 1990 končí. Rok 2001 znamenal první snahu o vzkříšení projektu, avšak po jednom koncertu Makar Čudra znovu upadá v zapomnění. Druhý pokus o vzkříšení přichází právě nyní a to díky Eurosongu.

Ivana Poláčková

Čtyřiadvacetiletá Ivana Poláčková z Bratislavy se zpěvu věnuje od dětství. Je držitelkou několika hudebních ocenění na Slovensku i v zahraničí (např. Zlíntalent 2004, Košický zlatý poklad 2005). Proslavila se především díky účinkování v muzikále Tři mušketýři a vítězství v hudební soutěži STV Můj nejmilejší hit. Písně si skládá sama a jejím velkým snem je natočení vlastního alba.

Marián Bango

Sedmatřicetiletý Marián Bango je označován za slovenského Boccelliho. Již od narození je zpěvák nevidomý, avšak to mu nikdy nebránilo v jeho největší zálibě – hudbě. Zpívá, hraje na několik nástrojů a dokonce sám skládá muziku. Začínal jako pouliční umělec ve Vídni, postupně se vypracoval mezi uznávané kapacity slovenské hudební scény. Na pódiu si již zazpíval například s Lucií Bílou, Janou Kirschner či Richardem Müllerem. Spolu se svou ženou založil projekt Ambrelo, který organizuje koncerty, jejichž výtěžek vždy putuje na charitu.

Stopa

Prešovská rocková kapela Stopa existuje na hudební scéně již přes deset let. Skupina má za sebou několik úspěšných účastí na soutěžích jako je Coca Cola Popstar či Košický zlatý poklad. Stopa funguje ve složení Marcela Jurčenková (zpěv), Jaro Merčiak (kytara a zpěv), Martin Vraňuch (kytara), Ondrej Baran (basa), Marek Kuchár (bicí) a Laco Hodobaj (klávesy). Na svém kontě mají zatím jednu desku.

Happyband

Happyband je sedmičlenný orchestr, který v současném složení funguje od roku 2003. Nejedná se o proslavené hudebníky, Happyband znají spíše slovenští návštěvníci plesů a lázeňských koncertů. Avšak nejen oni, na různé zábavní akce jsou zváni i do Německa a Rakouska. Jejich účast na Eurosongu bude televizní premiérou.

Družina

Dana Ferienčíková, Miťa Almášiová, Aty Béreš, Boris Brna, Martin Sabov, Andrej Krajčovič, Janko Šimiak a Dušan Ivan tvoří slovenskou folklórní formaci Družina z Banské Bystrice. Kapela vznikla v roce 2000 a první album vyslala na pulty prodejen již následující rok. Do dnešního dne má Družina na svém kontě tři desky, koncerty po Evropě i v zámoří, úspěchy ze zahraničních hitparád a první cenu z hudebních cen Aurel 2007 v kategorii Folk/Ethno/World music.

Soňa

Poslední soutěžní skladba letošního Eurosongu je proslavená spíše díky autorovi hudby než její interpretce. Postaral se totiž o ní Peter Sámel ze skupiny Metalinda, který patří na Slovensku mezi uznávané umělce. Píseň „Skús ma viesť“ svěřil začínající mladé zpěvačce Soně, které účast v národním kole Eurovize může pomoci v rozjezdu její vysněné hudební kariéry.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>