Michael Schulte EUROVIZE

Statistiky velkého finále Eurovize 2018


Eurovision Song ContestVelké finále letošního ročníku Eurovize je za námi a nám se díky výsledkové listině opět otevírá prostor pro statistiky a fakta. Pojďme se podívat na nejzajímavější informace, díky kterým se včerejší přenos zapíše do historie!

Izrael vyhrál Eurovizi počtvrté v historii. Naposledy se to stalo v roce 1998, předtím v sedmdesátých letech. Společně s Nizozemskem je aktuálně na čtvrté pozici co do nejúspěšnějších zemí soutěže. Tento stát byl první v hlasování diváků, u porotců skončil až třetí.

Kypr si díky druhému místu připisuje na své konto historický úspěch. Tato země se zatím ještě nikdy neumístila mezi třemi nejlepšími. Jejím rekordem byly tři páté příčky. Kypr skončil druhý u diváků, zatímco u porot až pátý.

Rakousko je bronzové. Jde o třetí nejlepší výsledek v historii, úspěšnější naši jižní sousedé byli dvakrát, když soutěž vyhráli. Rakušané byli favoritem porot, avšak u hlasující veřejnosti skončili až třináctí.

První a druhé místo dělilo 107 bodů. Mezi druhou a třetí příčkou byl rozdíl 94 bodů. Poté byly rozestupy mezi jednotlivými státy menší.

Historický rekord si na své konto připisuje Česko. To se do finále dostalo teprve podruhé. Šestá příčka vysoce překonává vše, co doposud naši reprezentanti na soutěži dokázali. Žádná jiná země své dosavadní nejlepší umístění nepřekonala.

Na návrat mezi desítku nejlepších nejdéle čekal Kypr, a to celých čtrnáct let. Naopak Itálie a Moldavsko bylo v top 10 i loni, Švédsko už dokonce popáté v řadě.

Ze zemí Velké pětky se do top 10 dostala Itálie a Německo. Francie je stejně jako loni ve druhé desítce, do třetí desítky se poté propadlo Spojené království a počtvrté za sebou v ní zůstává Španělsko.

Svůj nejhorší výsledek v historii si připisuje na své konto Austrálie. Její dvacáté místo neúspěšně navázalo na tři dosavadní umístění v top 10. Ještě nikdy ve finále hůře nedopadlo Bulharsko a Srbsko. Mnohem větší neúspěchy ovšem u těchto zemí zaznamenali interpreti, kteří skončili v semifinále. Svou nejnižší finálovou pozici vyrovnává Finsko, zatímco Portugalsko počtvrté končí ve finále poslední. Hostitelské zemi se to naposledy podařilo v roce 2015, kdy se pořadatelské Rakousko podělilo o poslední pozici s Německem.

Během letošního finále nebyla udělena nula ani od diváků, ani od porotců.

Největší rozdíl mezi umístěním u veřejnosti a porot zaznamenalo Švédsko. To bylo u jury druhé a u publika třiadvacáté. Rozdíl činí neuvěřitelných 21 pozic.

Na rozdíl od loňského roku nezazněl letos ve finále v premiéře žádný nový jazyk.

Do první desítky se dostalo sedm zemí ze druhé poloviny večera a tři státy, které soutěžily v první části.

Bookmakeři správně odhadli dvě země v top trojce. Zatímco s Izraelem a Kyprem jim tip vyšel, jejich favorizované Irsko na třetí pozici skončilo až šestnácté. Bronzové Rakousko oproti tomu viděli mimo top desítku.

Jeden komentář ke článku “Statistiky velkého finále Eurovize 2018

  1. Kubelec

    s Rakouskem letos to bylo prapodivné hlasování porot… a bookmakeři v podstatě vedle jak ta jedle, až na pár výjimek…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>