DoReDos EUROVIZE

Také letošní hlasování bylo plné kontroverzí


Eurovision Song ContestKaždý rok je pohled na výsledky Eurovize nesmírně zajímavý. U diváků jsme si na sousedské hlasování zvykli. Bohužel jsou ale sympatie a antipatie k některým státům vidět i v bodování porotců. Pojďme se podívat na hlasování, která vzbudila největší rozruch.

A začneme každoročním evergreenem. Arménie s Ázerbájdžánem si v semifinále opět neudělily ani jeden bod. Všichni arménští porotci shodně umístili zpěvačku Aisel na poslední místo a stejně tak všichni členové jury z Ázerbájdžánu jednohlasně přisoudili poslední příčku Sevaku Chanagjanovi. U diváků to bylo trochu jinak. Zatímco Arménie u Ázerbájdžánců byla poslední, Ázerbájdžán u Arménů nikoliv. O jednu pozici níže skončil ještě zástupce Islandu. Ani jedna země se nedostala do finále a světe div se, v sobotu se už porotci z těchto států na svých posledních místech neshodli. Pouze ázerbájdžánská jury shodně potápěla Irsko. Tanec dvou chlapců se zde nenosí.

Největšími favority soutěže byly Izrael a Kypr. To velmi dobře věděly i místní poroty, které se snažily své největší rivaly potopit. Zatímco kyperská porota ještě v semifinále ocenila Nettu prvním místem, ve finále už jí neposlala ani bod. Jury z Izraele oproti tomu nepodpořila Eleni Foureiru ani během jednoho večera. Diváci to ale viděli jinak a pro obě zpěvačky hlasovali.

Dvě země letos soutěžily s písněmi, které byly původně přihlášeny do národních výběrů v jiných státech, kde je z nabídky vyřadili. Rakouský singl „Nobody But You“ byl nejdříve zaslán do Spojeného království. A jak to tak vypadá, Britové jeho odmítnutí nechápou. Porota této země přidělila Cesáru Sampsonovi v semifinále druhé místo a ve velkém finále dokonce první. Diváci tak nadšení nebyli, Rakousku letos neposlali ani bod.

Ve Švédsku pro změnu odmítli dánský eurosong „Higher Ground“. Zatímco švédští porotci Rasmussenovi v semifinále bod nepřidělili, u místních diváků byl jednoznačně první. A ve finále byla situace naprosto stejná. U jury ani bod, u veřejnosti jich bylo pro Dánsko rovnou dvanáct.

Pojďme se nyní podívat na interprety, kteří nesoutěžili za své rodné země. Malťanka Jessika San Marinu velmi pomohla. Od diváků z Malty totiž vybojovala v semifinále nejvyšší počet dvanácti bodů a od poroty body tři. Podpora z Německa pro Jenifer Brening už ovšem byla nulová.

Vysoká byla podpora ze Švédska pro rodáka Lukase Meijera, který reprezentoval společně s DJem Gromeem Polsko. Od švédské jury dorazil v semifinále bod, od tamějších diváků jich bylo rovnou osm.

Eleni Foureira se narodila v Albánii a žije v Řecku. I z toho Kypr těžil. Albánská porota zaslala v semifinále této zemi osm bodů a místní diváci deset. Řecká jury ocenila Kypr sedmi body a veřejnost, dle předpokladů, prvním místem. Ve finále si Eleni vysloužila od obou hlasujících albánských skupin desetibodový příděl a od řeckých porotců i diváků shodné dvanáctibodové přilepšení.

Albánie totiž měla ve hře ještě jednoho svého favorita, kterým byl rodák Ermal Meta. Ten společně s Fabriziem Morem zastupoval Itálii. Málokoho překvapí, že první místo přidělila albánská porota i veřejnost právě Italům.

A silná podpora přišla opět z Běloruska pro Alexandra Rybaka, který podruhé bojoval za barvy Norska. Ve finále skončil slavný rodák běloruských porotců třetí a u tamějších diváků dokonce druhý.

Ruští členové jury a diváci letos přidělili v semifinále i ve finále dvanáct bodů pokaždé Moldavsku. Důvod je jednoduchý, za celým konceptem letošní reprezentace skupiny DoReDos stál Rus Filipp Kirkorov, který nejen, že své svěřence v Rusku celé měsíce usilovně propagoval, ale říká se, že má i velmi dlouhé prsty. Zajímavá je poté shoda porotců, kteří s výjimkou jednoho ocenili Moldavany vždy prvním místem. Ten zbylý je nicméně i tak pokaždé zařadil do své top trojky.

Zajímavý byl také postoj porotců z Ukrajiny k ruské zpěvačce Julii Samojlové, kterou loňští organizátoři Eurovize nepustili soutěžit do Kyjeva. Zpěvačka u nich skončila poslední, zatímco u diváků osmá. Rusku se nicméně letos nedařilo u většiny hlasujících skupin.

A jak hlasovalo Spojené království pro Finku Saaru Aalto, která se proslavila druhým místem v talentové show X Factor UK? Zatímco v semifinále skončilo Finsko u britské veřejnosti čtvrté, ve finále už to stačilo pouze na čtrnáctou pozici. U jury se Finsko dostalo mezi desítku nejlepších během obou přenosů.

Každý rok jsou velmi zajímavé společné shody všech pěti porotců dané země. Letos například všichni Němci ocenili prvním místem Švédsko, zatímco všichni Belgičané pro změnu Rakousko.

Zatímco divácká podpora sousedních zemí a silná účast diaspor v zahraničí je předpokládaná, nadále platí, že geopolitickou situaci zohledňují i některé poroty. Kromě již zmíněné podpory Řecka ke Kypru nebo Ruska k Moldavsku, jsme se setkali například i s momentem, kdy porota z Černé Hory jako jediná poslala první místo do Srbska. Německo pro změnu nejvíce podpořili sousední Švýcaři, Nizozemci a Dánové. V semifinálových a finálových žebříčcích porot poté vidíme jisté konexe i na dalších pozicích.

Jak to tak vypadá, čistě apolitická Eurovize asi nikdy nebude.

9 komentářů ke článku “Také letošní hlasování bylo plné kontroverzí

 1. Dan

  Trapárna… právě jury byly zavedeny proto, aby bylo hlasování spravedlivější a korigovalo se tak přihazování bodů spřátelených národů.
  To se ale minulo účinkem a tito rádoby profesionálové kalkulují snad ještě více než hlas lidu… Tyhle do očí bijící podfuky by měla EBU řešit a porotce, kterých se to týká, do příště diskvalifikovat.

 2. Anonymní

  Prosimvas každá krajina hrá politiku…vždy to bude …dnešnej dobe je to všade, som spokojný ZE na esc su poroty aj divaky, nech je diverzita :D aj keď áno poroty na rozdiel od.divakov sú zmanipulovane niekedy …:(

 3. plutoniumman

  K trendu podezřele hlasujících porot se bohužel přidala i ta naše, která se v semifinále pokusila společně odstřelit Kypr :-(

 4. Mana

  Veď Rakúsko dostalo body aj od divákov, vo finále 71. Pred rokom dostali nulu.

 5. Anonymní

  Podívejte se na hlasy poroty z Ázerbájdžánu, každej rok jsou podezřelý, kdy jsou ty hlasy jak přes kopírák stejný a líší se jen o pár příček a EBU je ještě nediskvalifikovala, celá EVU je zpolitizovaná

 6. Jan

  Kdeco by se dalo zkousnout… Ale, že Moldavský cirkus dostal od porot víc než Mikolas… Moldavsko nemělo od porot získat ani bod… Tam to nebylo o hudbě ale o show pro diváky….

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>