Lisabon PORTUGALSKO

Tato portugalská města bojují o pořádání Eurovize


PortugalskoPortugalsko oficiální tendr na pořadatelské město Eurovize nevypsalo. Nabídlo pouze zainteresovaným lokacím možnost posouzení jejich nabídky, a to formou osobní návštěvy zástupců RTP a EBU s představiteli měst. Zájem jich projevilo několik, ve hře jsou ale především čtyři místa.

Podívejme se na tato čtyři města a jejich potenciální arény podrobněji.

Kandidátská portugalská města

Největším favoritem a původně už ohlášeným pořadatelským městem Eurovision Song Contest 2018 je metropole země Lisabon. Zde žije 545.000 lidí, celá aglomerace poté čítá až 3,000.000 osob. Město disponuje mezinárodním letištěm, metrem a jako hlavní centrum Portugalska a oblíbené turistické letovisko plně vyhovuje potřebám mezinárodní soutěže ohledně infrastruktury, ubytování a služeb. Eurovize by se konala v MEO Areně s kapacitou 20.000 návštěvníků. Multifunkční hala už hostila mnoho hudebních a sportovních akcí, stejně jako světovou výstavu Expo v roce 1998.

Braga je se 141.000 obyvatel pátým největším městem Portugalska. Dopravní dostupnost tohoto místa by už byla pro zahraniční návštěvníky složitější. Tři kilometry od Bragy sice leží letiště, avšak to je primárně využíváno pro soukromé a sportovní lety. Nejbližší mezinárodní letiště nalezneme v 50 km vzdáleném Portu. Příliš vyhovující zatím není ani hala Parque de Exposições de Braga. Ta má kapacitu 3.000 lidí a slouží především pro kongresy, vědecké, veletržní a rekreační účely. Město ovšem plánuje rekonstrukci, díky které se do budovy vejde až 15.000 lidí.

Porto, jakožto druhé největší město země o pořádání soutěže nestojí. Starosta města ovšem podporuje zaangažovanost dvou míst, která spadají do jeho aglomerace. Samosprávná obec Gondomar se skládá ze tří měst. V samotném Gondomaru žije 26.000 lidí, společně s dalšími sídly jich je 168.000. Většinu služeb pro interprety, novináře a fanoušky, které EBU od hostitele akce vyžaduje, by zajišťovalo Porto, které je automobilem dostupné do 25 minut. Samotné město nemá k dispozici dostačující ubytovací kapacity a prostory pro média. Domovem soutěže by se stala hala Multiusos Gondomar Coração de Ouro, která slouží především pro sportovní a veletržní účely. Její kapacita činí 8.000 lidí.

Do aglomerace Porta spadá také Santa Maria da Feira. Také v tomto případě se jedná o samosprávnou jednotku, která se skládá z více měst a obcí. Dohromady zde žije 139.000 obyvatel, v samotné Santa Marii da Feira poté 12.000 lidí. I zde by se reálným domovem pro fanoušky stalo Porto, která by přes své mezinárodní letiště zajistilo také dopravu do místa konání soutěže. Automobilem se z jednoho města do druhého hosté dostanou přibližně za půl hodiny. Výhodou této lokace je hala Europarque, která je největší v celé aglomeraci Porta. Slouží především pro kulturní události, televize RTP zde například pořádala národní kolo Festival da Canção. Kapacita diváků je 11.000.

Zájem o pořádání Eurovize už dříve projevila také města Espinho, FaroGuimarães. O jejich aktuálním postoji se v poslední době příliš nehovoří.

Pořadatelské město příštího ročníku soutěže bychom měli poznat na konci července.

4 komentářů ke článku “Tato portugalská města bojují o pořádání Eurovize

  1. Myscho

    Tiež si myslím, že je to len tak proforma, to vyberanie usporiadateľského mesta… Aj tak to bude Lisabon. Možno keby kandidovalo Porto priamo…

  2. Lucasso

    Lisabon. Jděte už s těma malýma nevyhovujícíma městama někam. Tohle není udělování cen Anděl ale ESC!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>