NTU UKRAJINA

Ukrajina kritizuje Rusko za poškození jména soutěže


UkrajinaSituace kolem letošní účastí Ruska včera dospěla do svého finále. Ukrajina nepovolila účast zpěvačce Julii Samojlové a ruský vysílatel se rozhodl z nadcházejícího ročníku show odhlásit. Ukrajinci celou kauzu vnímají jako snahu o poškození jména hostitelské země a celé soutěže.

Včerejší rozhodnutí Ruska bojkotovat letošní ročník Eurovize okomentovala v oficiálním prohlášení pořadatelská televize UA:PBC. Ta se necítí jako viník komplikované kauzy a zmiňuje, že respektovala v duchu soutěže přání EBU, aby do Kyjeva odcestovalo 43 původně přihlášených zemí.

„Opakované jsme Rusku nabízeli možnost, aby zvolilo nového reprezentanta, který nebude porušovat zákony Ukrajiny. Ačkoliv ruská strana neustále deklarovala, že ctí hodnoty Eurovize, od samého počátku měla jediný cíl“, stojí v prohlášení.

Tím měl být bojkot letošního ročníku. Rusko ještě během jara prohlašovalo, že o své účasti definitivně rozhodne až na konci dubna. Podle Ukrajinců země plánovala zvolení interpreta z černé listiny umělců, kteří nemají povolen vstup na území hostitelské země. S tím ale měla narazit u EBU, a proto se rozhodla pro záložní variantu. Pěrvyj kanal zvolil reprezentanta, který se sice na listině nenacházel, nicméně prokazatelně porušil zákony Ukrajiny.

V té době už Rusko mělo vědět, že ukrajinské pořadatele neobejde a do Kyjeva neodjede. O férový přístup a nedramatické odhlášení ze soutěže ale ruské televizi podle Ukrajinců nešlo. Naopak za účelem vytvoření negativní atmosféry a poškození jména hostitelské země, organizátorů a celé akce sehrálo lstivou hru s invalidní interpretkou, kterou společně s jejím těžkým životním osudem nechá, stejně jako celou zemi, ze soutěže diskvalifikovat skrze ukrajinské zákony. Důkazem má být i skutečnost, že si ruská delegace do dnešního dne nezajistila ubytování v Kyjevě (podle informací z některých médií k tomu ovšem mělo na přelomu března a dubna dojít).

„Cílem Ruska bylo vrhnout špatné světlo na přípravy celého ročníku v Kyjevě,“ nalezneme ve vyjádření ukrajinského vysílatele, který zároveň potvrzuje, že v rámci letošní Eurovize přivítá ve svém hlavním městě 42 účastnících se zemí.

9 komentářů ke článku “Ukrajina kritizuje Rusko za poškození jména soutěže

 1. Myscho

  Lord Cervus: Možno vďaka tomu to bude prvýkrát zo spomínaných krajín naozaj demokratické hlasovanie podľa piesne a prezentácie na pódiu a nie podľa krajiny. V obdobnom prípade môžu svoje najdôležitejšie body dať pobaltským štátom(Estónsko, Litva, Lotyšsko), možno aj Ukrajine, Bulharsku, či Rumunsku.

 2. Anonymní

  Osobne by som to nehádzal len na Ukrajinu !!! nechcem sa zastávat ani jednej zeme podla mna ked su krajiny obe vo vojne nemali by sa sutaže vobec zúčastnovať …-.- obe krajiny spravili chybu –vlani jamala mala trochu politicku pesničku ,,,nemala ist snou do Stokhomu, a na druhej strane taktiež nechapem, prečo sa menilo hlasovanie …okey možno vdaka zmenenemu hlasovaniu postupilo Gruzinsko , aj Ceska republika,ale ak by ostalo staré hlasovanie tak mala vyhrať Australia !! len to by bolo zasa rečí, že europsku sutaž vyhral kontinent mimo Europy …Rusko sa taktiež nezachovalo ferovo, využilo Juliu, len preto aby nebolo odpiskane na Ukrajine, sami dobre vedeli že vystupovala na Kryme…nemam proti nej nič, pokial mam spravne informacie bude reprezentovat Rusko o rok :) …takže na zaver keď Azerbajdzan vychádza s Armenskom resp spievaju spolu a nerobia okolo toho šarapatu ( až na rok 2012, ked sa Armeni odhlasili ), taktiež Fyrom a Grecko sa snažia vychádzať a aj Rusko a Gruzinsko aj ked Gruzinci lubia taktiež provokovať, Turecko s Ruskom tiež sa snažia vychadzat, tak si myslim že aj Ukrajina a Rusko možu spolu aspon sutazit, aj ked najlepšie riešenie by bolo aby opustili obe sutaž ! :/

 3. Lord Cervus

  Eurovize bez Ruska, to zní jako sen!! Zajímá mě, ke komu půjdou všechny ty klasické body z Běloruska, Arménie…

 4. Elza

  Ukrajina mě hodně zklamala. Dělala vše pro to, aby Rusko ze soutěže vyštípala. Ono asi nebylo úplně snadné vybrat soutěžícího, který by na dané ukrajinskými úřady sepsané černé listině nefiguroval. Ač nechci Rusko přehnaně zastávat, tak v této kauze jsou jasně poškozeni oni. Eurovize a politika jsou opačné světy.

 5. maxx

  Ukrajina posledni nebude, na to ma dobrej song a je to Ukrajina. Bude v TOP 10. Ale zaslouzila by si bejt posledni.

 6. Cipela

  Rusko poškodilo soutěž…..aha :DDDDD. Ukrajina by už dávno měla patřit Rusku!

 7. Lucasso

  Ne ne, na Rusko to už nehodíte. Ukrajina se ztrapnila a nikdo ji nepodpoří. Takovej tyjátr, že by zpěvačka na vozíku ohrozila bezpečnost v zemi, to se jen tak nevidí. Snahy jsou zbytečný, místo dělání problémů by se měli zaměřit na to, aby jim to tam v květnu nespadlo na hlavu. Doufám, že se ještě někdo přidá k bojkotu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>