Julija Samojlova RUSKO

Ukrajina zvažuje zákaz vystoupení ruské reprezentantky


RuskoNetrvalo to dlouho a spory mezi Ukrajinou a Ruskem se opět rozhořely. Služba bezpečnosti Ukrajiny zvažuje možnost, že nepovolí ruské reprezentantce Julii Samojlové vstup do země. Zpěvačka totiž rok po anexi vystupovala na Krymu, čímž porušila ukrajinské zákony. Rusko s postojem nesouhlasí a odvolává se na pravidla soutěže.

Podle tiskové mluvčí Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) Jeleny Gitljanské se bude projednávat účast ruské reprezentantky Julii Samojlové na Eurovizi v Kyjevě. Zpěvačka 27. července 2015 vystoupila na Krymu během galakoncertu Mir sporta i dobra, čímž porušila ministerskou vyhlášku Ukrajiny ze 4. července 2015, podle které musí mít cizinci pro vstup na území Krymu speciální povolení.

„Zdůrazňuji, že naše rozhodnutí vzejde v souladu s ukrajinskými zákony a zájmy národní bezpečnosti. Výsledky diskuze zveřejníme později,“ napsala na svém profilu Gitljanskaja.

EBU přitom na Ukrajinu tlačí, aby povolila účast na soutěži všem zahraničním interpretům a zajistila jejich bezpečnost bez ohledu na černou listinu, která vznikla v srpnu 2015. Na ní se nachází 140 ruských umělců, kteří nesmějí na Ukrajině vystupovat. Julija Samojlová mezi nimi není. Nyní ovšem má být dopsána.

Ukrajinci považují volbu interpretky upoutané na invalidní vozík jako provokaci. Rusko se tím vyhne negativním reakcím z publika. Zároveň by její diskvalifikace ze strany ukrajinských organizátorů vyvolala ostré mezinárodní reakce.

Rusko ale jakoukoliv cílenou provokaci odmítá. Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov prohlašuje, že zpěvačku vybrala televizní společnost, tudíž nerozumí postoji SBU, která její účast vnímá jako politicky motivovanou. Na Krymu byl podle něho někdy každý Rus.

„Je to mezinárodní soutěž a pořadatelská země musí respektovat její pravidla. Na Eurovizi se musíme vyhnout jakýmkoliv politickým zásahům. Všichni účastníci tam jedou zpívat a ne agitovat,“ dodal pro zpravodajský server TASS Peskov.

Tisková mluvčí reprezentantky Jelena Lagunkina odmítá názory, že Rusko zvolilo invalidní zpěvačku vykalkulovaně v době, kdy se soutěž koná na Ukrajině. O její účasti se vyjednávalo už v roce 2014 poté, co vystoupila během zahajovacího ceremoniálu Zimních paralympijských her v Soči. Pro samotnou Julii je Eurovize životním snem. Čekala ji ovšem důležitá operace, která její dřívější nominaci zhatila. Po úspěšné rekonvalescenci loni v říjnu byla znovu zahájena jednání.

Účast Julii Samojlové na Eurovizi má v Rusku širokou podporu. Palce jí budou držet nejvyšší představitelé země i mnozí umělci. Doufají, že Evropa ocení především její talent a vůli, se kterou se poprala s pro nás nepředstavitelnými komplikacemi. Ačkoliv se počítá s tím, že Rusko bude v Kyjevě nevítaným hostem, všichni věří, že Julii přijmou jako člověka s velkým srdcem.

11 komentářů ke článku “Ukrajina zvažuje zákaz vystoupení ruské reprezentantky

 1. Pingback: Ukrajina zakázala účast ruské reprezentantky Julie Samojlové | ESCPORTAL

 2. Asenad

  Jai Kudo

  Přestan te tady pyskovat takové kraviny. Selský rozum stačí na to aby bylo jasné, že Nikita Dzhigurda nebude DLR reprezentovat ani nikdo jiní. Nikita Dzhigurda ani nemá občanství DLR.

 3. Jai Kudo

  A co tohle? To je teprve bizár :-D :-D :-D
  Nikita Dzhigurda má v úmyslu se účastnit hudební soutěže Eurovision 2017 v Kyjevu za samozvanou Doněckou lidovou republiku.
  Jak uvedl sám herec na Instagramu, jeho účast v soutěži schválil předseda Národní rady DLR Denis Pušilin.
  https://www.youtube.com/watch?v=NVpdb2VvoFk

 4. Anonymní

  Ukrajina je už trápna, bodaj by skončila posledná, absolútne hnus, rusko taktiež nieje svete,ale toto je už vrchol, chúďa speváčka :(

 5. Rick

  Na odoberanie je už dosť neskoro a skôr je to nereálne. Lístky sú predané, hotely zabugované, prípravy v plnom prúde. Rusko z ESC asi nikdy nebude vylúčené keďže má až dve TV v EBU a Ukrajinu nevylúčia už len z princípu. Jednoducho by sa mal robiť jeden meter na všetkýh. Ak sa tolerovala Jamala tak by sa mala tolerovať aj ruská účasť tento rok bez nejakých preverovaní a zakazovaní.

 6. miňo

  Jednoduché riešenie…zakázať Ukrajine a Rusku účasť a odobrať Ukrajine organizovanie…myslím si, že by sa našlo niekoľko krajín, ktoré by sa ponúkli na organizáciu.

 7. Rick

  Tá „republika“ nemá TV v EBU a navyše je tam vojna a si je to posledné na čo myslia Eurovizia. Navyše to nie je uznaná krajina, pre to nesúťažiaani Gibraltar, Faerske ostrovy, Škótko, Grónsko a Kosovo aj keď sa o to pokúšali v minulosti.

 8. Lucasso

  Trapná Ukrajina. A pak se diví a diví… Obdivuju trpělivost Ruska.

 9. Morrighan

  Ty neustálé dohady a provokace mezi Ukrajinou a Ruskem už mě s*rou na obou stranách, zvlášť v těchto věcech, které se politiky týkat „nemají“. Loni Rusko jelo do Jamaly, letos Ukrajina do téhle… Kdyby vykopli z ESC obě země, než se vzpamatují, bylo by lépe. :/ :/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>