Public Image Ltd IRSKO

V Irsku se spekuluje o nominaci punkové legendy


IrskoNa Eurovizi se může objevit další hvězda, která tvořila dějiny populární hudby. Už od listopadu se v Irsku spekuluje o reprezentaci frontmana legendárních punkových kapel Sex Pistols a Public Image Ltd Johnnyho Rottena, který o víkendu svou účast v národním výběru země potvrdil.

Jednašedesátiletý Johnny Rotten, vlastním jménem John Lydon, sice pochází z Londýna, avšak je potomkem irských přistěhovalců. V roce 1975 založil legendární punkovou kapelu Sex Pistols, která svým nekonvenčním přístupem k médiím, fanouškům a celé společnosti dala podnět ke generačnímu rozkolu na poli populární hudby. Jejich nevybíravé chování, vulgarity, nezřízená turné a nulový respekt k autoritám byly v ostrém kontrastu k dosavadní uhlazenosti a samolibosti oblíbených interpretů.

Kontroverzní názory, protispolečenské postoje a Rottenovo charizma a umění strhnout davy ve svůj prospěch stály za zrodem dalších významných kapel jako Nirvana, Oasis nebo Green Day. Sex Pistols se zároveň neustále potýkali s problémy s policií, úřady a ve velké nelibosti byli i u britské královské rodiny.

Skupina vydala pouze jedno studiové album „Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols“, které bez potíží ovládlo britský prodej. Dařilo se i jednotlivým singlům, nicméně po třech letech existence, uprostřed amerického turné, se projekt rozpadl. Dohromady se Sex Pistols dali ještě několikrát v devadesátých letech a v minulé dekádě.

Johnny Rotten se od roku 1978 věnuje účinkování v rockové a post punkové kapele Public Image Ltd, se kterou do dnešního dne vydal celkem deset alb, z nichž se všechna umístila mezi šedesátkou nejprodávanějších desek v prestižním britském žebříčku. Právě s touto skupinou by měl zpěvák vystoupit na Eurovizi v Lisabonu.

O jeho nominaci se spekulovalo už v listopadu a Rotten v rozhlasovém rozhovoru tuto možnost nevyloučil. Po víkendovém vydání deníku The Irish Sun máme o účasti punkové legendy na Eurovision Song Contest ještě bližší informace. Irští skladatelé byli televizí RTÉ osloveni, aby napsali pro soutěž netradiční písně, které zazpívají pro publikum zajímaví interpreti. Cílem je nalézt to, co ještě na Eurovizi nebylo k vidění.

Niall Mooney, který mimo jiné stojí za irskými reprezentačními singly z let 2009 a 2010, pro soutěž napsal skladbu „Pleased To Meet You“, kterou charakterizuje jako cow punk, tj. kombinaci punku a country. S nápadem, že by ji měl nazpívat Johnny Rotten s kapelou Public Image Ltd, přišla jeho manželka. Slovo dalo slovo a po hudebních úpravách na přání skupiny je vše připraveno na schválení ze strany irského vysílatele. Samotný zpěvák tvrdí, že by pro něho účast na Eurovision Song Contest v Lisabonu byla velkou ctí.

Zájem irských médií o Rottenovu účast v národním výběru je obrovský a je jisté, že by v případě jeho potvrzené reprezentace byl stejný i v ostatních zemích Evropy. Hudební legenda ovšem stále nemá vyhráno. Ve hře o účast na soutěži je také jeden z bývalých irských boybandů, který by se měl v Lisabonu dočkat velkého comebacku, a také zpěvačka Samantha Mumba, která se se svou tvorbou proslavila na přelomu milénia. Pokud se ale bude televize RTÉ rozhodovat podle toho, kdo se z nabízených kandidátů nejvýrazněji zapsal do dějin populární hudby, nebude Johnnymu Rottenovi s Public Image Ltd v cestě do Portugalska bránit zhola nic.

Sex Pistols / God Save The Queen

9 komentářů ke článku “V Irsku se spekuluje o nominaci punkové legendy

 1. Sandra

  Záleží na písni – ale proč ne? Rozhodně by vyčnívali z řady a to se taky počítá.
  btw „Cow punk“?! Co to má být?!

 2. Anonymní

  Nycki Byrn či ako sa volal za Irsko v 2016 nepostúpil do finale a tiež bol známy, Bonie Tyler nezaujala v 2013, ani Engelberg v 2012, Kate Ryan neprešla tiež do finále :D neviem.či by on prešiel avšak skúsiť to môže …určite by bol hneď zaujímavejši ročník v Portugalsku a vlani bola vo finále len jedna skupina snáď to tento rok bude o čosi viac

 3. Standa

  Já bych tam Sex Pistols za Irsko poslal, mohla by to být kvalitní volba, rozhodně lepší, než když by tam poslali nějakého rapujícího teenagera. Od porot by to mohlo dostat bodů hodně, otázkou by byl televoting. Poslední by určitě nebyli, ale jestli to bude stačit na postup do finále, tak to těžko říct. Rozhodující bude výběr písničky, aby tam neposlali něco mdlého. Pokud to ale bude výrazné, tak bych asi neměl problém pro ně hlasovat, uvidím, počkám si, s čím přijdou, pokud je vůbec vyberou.

 4. Anonymní

  Pro ostatní soutěžící by to dozajista bylo jedno z velkých životních setkání :)

 5. maxx

  Drz hubu, Sex Pistols je tohle? Kdyby jeli, tak by to prepsalo historii cely Eurovize. Ale podle me na to nebudou mit koule, poslou zase neco mainstreamovyho, aby to nesokovalo. A byla by to velka skoda, tady se muzou tvorit dejiny Eurovize a brutalne vylepsit jeji image, protoze byvalej Sexpistolak na Eurovizi? Ohohohooo, ale je jasny, ze buzny to nepochopej.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>