Izraelské oslavy IZRAEL

V Jeruzalémě se oslavy mění v krveprolití


IzraelIzrael je aktuálně v centru dění nejen díky Eurovizi. Židovský stát právě slaví sedmdesát let od svého vzniku a do Jeruzaléma se dnes z Tel Avivu stěhuje americká ambasáda. Oslavy se ovšem pomalu mění v krveprolití.

V Jeruzalémě se toho za poslední hodiny událo opravdu mnoho. Také zde v noci ze soboty oslavovali vítězství zpěvačky Netty na Eurovizi v Lisabonu, nicméně oslavy hudby obyvatelé města spojili i s dalšími radostnými událostmi. Právě dnes se přesouvá Velvyslanectví USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Američané tím chtějí ukázat, že město vnímají jako centrum židovského státu. Pro otevření nového velvyslanectví si Američané záměrně vybrali dnešní datum. Přesně před sedmdesáti lety byla vyhlášena nezávislost Izraele. Většina dalších zemí ovšem změnu adresy neplánuje.

Je to kvůli bezpečnosti, který Tel Aviv zajišťuje. Jeruzalém totiž vnímají jako své hlavní město i muslimští Palestinci. Ty od židovských obyvatel odděluje bariéra v Pásmu Gazy.

A zatímco Izraelci na jedné straně hranice stále oslavují sobotní vítězství Netty, výročí vzniku státu a přesun amerického velvyslanectví, Palestinci na druhé straně po desetitisících protestují.

V současné chvíli zpravodajské agentury začínají ohlašovat první mrtvé. Při střetu s izraelskými vojáky už bylo zastřeleno osmadvacet Palestinců a očekává se, že čísla budou růst. Muslimští demonstranti se pokoušejí bariéry prolomit a izraelská armáda na situaci reaguje střelbou. Za používání ostrých nábojů si už nová vítězná země Eurovize vysloužila ostrou kritiku většiny států.

Jeruzalém stojí o pořádání Eurovision Song Contest v příštím roce, což potvrdil starosta města Nir Barkat. Otázkou je, jestli tam bude Evropa chtít. Město plné radosti se dokáže proměnit na nebezpečnou zónu plné mrtvých za tak krátkou dobu, že už zde možná lidé ani nevědí, že před dvěma dny nějaká Eurovize byla.

3 komentářů ke článku “V Jeruzalémě se oslavy mění v krveprolití

  1. Nik

    Tu ešte budú kontroverzie to je jasné a keďže Tel Aviv odmietol hostiť esc možno by to naozaj mali dať radšej do Haiffy pre pokojnú organizáciu aj keď Izrael si nenechá ujst Jeruzalem

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>