Vánoce VESELÉ VÁNOCE

Všem čtenářům přejeme krásné Vánoce!


ESCportalTak jako každý rok, i letos Vám chceme v nejkrásnější den v roce popřát touto cestou co nejveselejší prožití vánočních svátků a zároveň lehce zrekapitulovat právě uplynulých dvanáct měsíců. Letošní rok přinesl spoustu zajímavých momentů, tak si je pojďme společně připomenout.

Letošní ročník soutěže se přestěhoval do ukrajinského Kyjeva a od samého počátku jej doprovázely komplikace. V průběhu příprav jsme se dočkali obměny nejen ve vedení pořadatelské televize, ale i změn ve složení organizačního týmu. Termíny se neustále posouvaly, dohodnuté závazky se nedodržovaly a účetnictví rozpočtu celého projektu je stále nedořešené.

Vše vyvrcholilo sporem mezi Ukrajinou a Ruskem, který rozdělil veřejnost na dva tábory. Ukrajina zakázala účast na soutěži ruským interpretům z černé listiny umělců, kteří v minulosti vystupovali bez povolení na sporném území Krymu. Rusko naopak reagovalo volbou právě takové zpěvačky, avšak zároveň handicapované s cílem zahrát na emoce veřejnosti. Její účast řešili nejvyšší představitelé Ukrajiny, EBU projevovala nesouhlas s jakýmikoliv zákazy a vnitřními pravidly hostitelské země a Rusko se nakonec celou kauzu rozhodlo vyřešit bojkotem krátce před zahájením celé show.

Organizačních nedostatků si v Kyjevě všímali i samotné delegace, novináři a fanoušci. Černou tečkou celého ročníku byla finanční pokuta, kterou EBU Ukrajině udělila. Diváci si ale přes všechny nepříjemnosti všechny tři večery Eurovize užili a dočkali se mnoha nezapomenutelných zážitků. Zorganizovat takový kolos, jakým nejsledovanější nesportovní událost na světě beze sporu je, skutečně není snadný úkol. Ukrajina si proto za letošní Eurovizi pochvalu určitě zaslouží a my bychom měli vzpomínat především na ty příjemné okamžiky.

Naše barvy letos zastupovala zpěvačka Martina Bárta s baladou „My Turn“. Volba to byla překvapivá už jen proto, že samotnou zpěvačku před její reprezentací u nás skoro nikdo neznal. Její jazzově podbarvený hlas ovšem všem dokázal, že si zájem veřejnosti rozhodně zaslouží. Můžeme být vděční za to, že jsme díky soutěži poznali dalšího talentovaného umělce z našich končin. K favoritům na postup do finále jsme nicméně nepatřili. Líbivá a procítěná píseň sice padla do noty mnoha fanouškům soutěže, avšak ve velké konkurenci byla její cesta k vrcholu nesmírně složitá. Přesto jsme drželi palce a po zkušenostech z předchozích ročníků jsme věřili, že Česká televize neponechá pro rozhodující vystoupení nic náhodě.

Před samotnou soutěží nás čekal bohatý program. Pečlivě jsme sledovali kroky naší reprezentantky, vyrazili za ní na mimořádnou akci v Praze a nabídli Vám s ní exkluzivní rozhovor. S Martinou se skvěle spolupracovalo a s velkou radostí jsme sledovali, jak se z ní postupně stává obrovský fanoušek Eurovize. Celý letošní tým s naším webem skvěle spolupracoval, samotnou soutěž bral s maximálním respektem a důsledně se na ni připravoval.

Do Kyjeva se opět sjel tým našeho webu. Rozdělili jsme novinářské akreditace a sledovali osudy naší reprezentantky přímo v místě dění. Česká delegace byla našim reportérům ráda k dispozici a díky ní jsme vám mohli nabídnout hned několik exkluzivních materiálů. Všichni jsme věřili, že prolomíme prognózy a do finále se po loňském triumfu opět podíváme. Martina na zkouškách dokázala, že Česko pokračuje v trendu silných hlasů, neboť jsme po vokální stránce opět patřili mezi špičku celé soutěže.

Na Ukrajině jsme se pochopitelně zabývali i záležitostmi spojenými s fungováním klubu OGAE. V srpnu proběhlo další setkání členů v Praze, společně jsme vyrazili na několik koncertů hvězd Eurovize, osobně se setkali s interprety a účastníme se oficiálních hlasování klubů OGAE. Letos jsme ovlivnili OGAE žebříček 62. ročníku Eurovize a zapojili se do soutěží OGAE Second Chance Contest, OGAE Video Contest a OGAE Song Contest. Fanouškům budeme i nadále nabízet zvýhodněné ceny na vstupenky pro nadcházející ročník show a naše působení v místě konání budeme znovu rozšiřovat o oficiální fan akreditace.

V Kyjevě jsme se opět setkali s množstvím kvalitní hudby a interpretů. Většina z nich přistupovala ke klání s maximálním respektem a zažili jsme ročník, který byl tentokrát především o muzice. Letošní vítěz jasně dokázal, že takto obrovský a prestižní projekt můžete ovládnout i s pokorou, jednoduchým vystoupením a písní, která nereaguje na současné hudební trendy. Vyumělkovanost se přestává nosit. Diváci preferují přirozenost a skutečnou lásku k umění.

Salvador Sobral přiváží Eurovizi poprvé v historii do Portugalska. Ve své zemi se stal národním hrdinou a celý národ mu drží palce v současné nelehké zdravotní situaci. Po nedávné úspěšné transplantaci srdce máme čerstvé informace z Lisabonu, že by zpěvák měl být na vánoční svátky propuštěn domů.

Portugalsko se netají tím, že chce koncept soutěže zaměřit na hudbu. Pompézní show se nedočkáme, hlavní důraz bude kladen na muziku a samotné interprety. Důkazem budiž fakt, že se poprvé od roku 2010 postaví scéna bez LED obrazovek. S přípravami se začalo ihned po květnovém finále a organizačně zatím vše běží podle plánů. Pro EBU to bez pochyby bude příjemný oddych od letošního hektického Kyjeva. Věříme, že 63. ročník soutěže bude stát za to.

Hlavní zprávou pro nás je, že bude znovu s českým interpretem. Naše země se soutěže zúčastní posedmé v historii a my budeme doufat, že se opět podaří finále. A věříme, že tentokrát s ještě o něco lepším výsledkem. Jak dokazují naše podzimní rozhovory, skvělých interpretů u nás máme dost. V příštím roce se navíc po dlouhé době dočkáme národního výběru, i když v mnohem skromnější formě, než tomu bylo v minulé dekádě. O českém reprezentantovi budou kromě porotců rozhodovat i fanoušci soutěže, kteří už 8. ledna poznají jména šesti finalistů a jejích skladby. Vybírejme svědomitě!

Příští rok pro nás bude velmi důležitý. Znovu poznáme hudbu jednotlivých evropských kultur a seznámíme se s novými tvářemi hudební scény, které jsou před námi zatím pečlivě utajené. I v příštím roce si každý z nás nalezne nové oblíbence, díky kterým si rozšíří svoji hudební knihovnu. Eurovize nám rozhodně nabízí pestřejší a zajímavější přehled evropské hudební tvorby, než je tomu u našich kolovrátkových médií. Především ale budeme moci opět fandit našemu zástupci!

Ani v příštím roce nebude chybět tradiční kompletní servis národních kol, pečlivé informace o zvolených reprezentantech, sledování předsoutěžního dění a velká kupa novinek a doplňkové zábavy v době konání show, kdy se do práce na webu zapojuje hned o několik lidí více. Stěžejním tématem se pro nás pochopitelně stane Česká republika a její reprezentant. V Lisabonu nebude chybět náš tým, který Vám přinese ty nejčerstvější informace. Bude velmi zajímavé sledovat, kam se Eurovision Song Contest přesune příště a co pro nás budou chtít připravit noví organizátoři. A ačkoliv je tato představa ještě značně vzdálená, v létě se pochopitelně můžete těšit na další sérii projektu Šest let od…, který tentokrát zmapuje osudy interpretů z Baku.

I během Vánočních svátků Vás samozřejmě budeme nadále informovat o všem důležitém, co se v eurovizním světě stane a pokud se Vám ještě nechce loučit s právě končivším rokem, nezapomeňte, že máte poslední týden na to, abyste v našich anketách vybrali ty nejlepší zpěváky, zpěvačky a skupiny z letošního Kyjeva! Vítěze poznáme již na Nový rok!

Děkujeme Vám touto cestou za přízeň a od srdce Vám přejeme co nejkrásnější prožití vánočních svátků a jejich klidný průběh!

4 komentářů ke článku “Všem čtenářům přejeme krásné Vánoce!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>