MIkolas Josef ČESKO

Zahraniční reakce na účastníky českého kola


Česká republikaJakmile Česká televize představila svých šest kandidátů na post reprezentanta naší země v Lisabonu, zahraniční fanouškové rozpoutali očekávané debaty. Pojďme se společně podívat na základní rysy názorů zahraničních fanoušků a fanouškovských webů.

Tak jak se různí názory českých fanoušků, ne jinak tomu je i v zahraničí. Česká televize nám nabídla hudbu různých chutí, a proto je tato různost přirozená. Některé zahraniční trendy se však dají velmi dobře poznat. Přinášíme vám žebříček zahraničních fanoušků, tak, jak jejich reakce vnímáme z komentářů, žebříčků na sociálních sítích a názorů na fanouškovských webech.

Na poslední místo lze relativně jasně zařadit skladbu „StandUP“ od rock’n’rollové skupiny Doctor Victor. Jejich píseň zaujala prakticky pouze milovníky tohoto úzkého žánru a není tak překvapením, že se eurovizní fanoušci netají názorem, že úspěch kapely by byl podobný úspěchu skupiny Kabát v roce 2007.

Páté místo zahraniční fanoušci přisuzují naší druhé kapele, tedy Eddie Stoilow s jejich ceremoniální písní „We Rule This World“. Singl si už našel více obdivovatelů než v předchozím případě, avšak pro většinu fanoušků jde o počin stokrát slyšený a s klišé textem. Jako hlavní plus můžeme jmenovat především charismatický hlas frontmana Honzy Žampy. Mnozí fanoušci navíc nevidí naději, že by právě tato píseň mohla pro Česko získat kvalitní výsledek. Mnozí ji přirovnávají k tvorbě Coldplay, avšak uznávají, že k jejich úrovni přeci jen něco chybí. Některým přijde nudná a monotónní, ostatní však oceňují její jednoduchost a přímost.

Čtvrté místo lze s čistým svědomím přisoudit Pavlu Calltovi s písní „Never Forget“. Skladba se zdá být mnoha fanouškům příjemná a roztomilá, Pavlův hlas velmi dobrý a zapamatovatelný. Pavel je již nyní přezdíván českým Edem Sheeranem. Největší kritika se snáší opět na text písně, který je dle mnohých též plný klišé. Mnoho zahraničních fanoušků se také pozastavuje nad Pavlovou výslovností anglického jazyka, která často ruší celkový požitek. Nemalé procento fanoušků však uznává, že s nápaditou prezentací by Pavel v Lisabonu nemusel dopadnout vůbec špatně.

O třetí a druhé místo se mezi zahraničními médii vede těžký souboj. Proto si nedovolím jejich pozici upřesňovat. Začněme tedy dle abecedy s Debbi a její písní „High On Love“. Můžeme říci, že si zahraniční fanoušci singl velmi oblíbili. Přijde jim zábavný a energický. Ke kvalitnímu zážitku z poslechu přispívá i velmi specifický hlas zpěvačky a vynikající angličtina. Objevují se ale i názory, že píseň nevyužívá svůj potenciál a mnohým fanouškům přijde jako nedodělaná. Skladba „High On Love“ je skutečně favorizována velkou částí eurovizní rodiny a Debbi je přisuzován kvalitní výsledek v případě její reprezentace v Lisabonu.

Na velmi podobné úrovni co se týče ohlasů ze zahraničí je Eva Burešova se svou skladbou „Fly“. Zároveň však tento singl vyvolává relativně kontrastní názory. Fanoušci Evinu píseň buďto milují, anebo ji samou nudou nedokáží doposlouchat do konce. Rozhodně však vyhrává názor první. Mnoho fanoušků přiznává, že by si pro Česko konečně přáli něco jiného než další zpěvačku s baladou. Ti samí fanouškové však často tvrdí, že by si tato píseň zasloužila výjimku, jelikož je velmi kvalitní, má skvělou produkci a graduje od začátku do konce. Skutečnost, že ji složil právě Noid, oblíbenosti spíše přidává. Řada odpůrců ovšem poukazuje na téměř až hloupá slova v textu. Na šance v Lisabonu jsou reakce též velmi rozdělené. Jedna část vidí Evu v top 10, druhá část si není jistá ani kvalifikací, jelikož zpěvaček s tajemnou baladou bývá každoročně několik. Zajímavé je též dodat, že Eva od samého začátku vede v počtu zhlédnutí oficiálních videí.

Kdo je ovšem jasným favoritem zahraničních fanoušků? Mikolas Josef se svým počinem „Lie To Me“. Píseň, která má eurovizní podporovatele už od doby, kde se začalo šuškat, že právě ona bude v českém národním výběru. To, že skladba taktéž vyvolává rozdílné názory, je více než očekávané. Mnozí konzervativnější fanoušci jednoduše nevyhledávají tento styl hudby, jiní se děsí jeho živého přednesu ve dvacetitisícové aréně a dalším vadí sexistický a téměř až vulgární text písně. S čistým svědomím však lze říci, že více než polovina všech fanoušků, názorů či diskuzí fandí a favorizuje právě Mikolase. Jeho píseň je považována za to, co přesně Česko k úspěchu na Eurovizi potřebuje. Mikolas je ztělesněním současné mezinárodní a charismatické hudby. Eurovizní fanoušci si od něj slibují skvělou a zábavnou show, v tomto ohledu je právě on pro změnu přirovnáván k australskému Guyi Sebastianovi. Jestli však bude právě Mikolas mít tu šanci, připravit si světovou show, o tom zahraniční fanoušci rozhodovat nebudou.

Pojďme se ve zkratce podívat i na ankety nejznámějších fanouškovských webů. Začněme na proslulých Wiwibloggs.com. Zde na plné čáře (51 %) vede Mikolas Josef. Na druhém místě Eva Burešová, těsně za ní Debbi. S velkým odstupem pak trojice Pavel Callta, Eddie Stoilow a Doctor Victor.

Další web escYOUnited.com též ocenil prvním místem Mikolase Josefa. Druhé místo zde zaznamenává Debbi, třetí je Eva Burešová. Pavel Callta čtvrtý, Doctor Victor pátý a Eddie Stoilow na poslední pozici.

Poslední fanouškovský web, na který se podíváme, Escbubble.com přináší trochu rozdílné výsledky. Eva Burešová velmi těsně poráží Mikolase Josefa, který je následován Debbi. Čtvrté místo patří skupině Doctor Victor, páté místo Eddie Stoilow a až na posledním místě momentálně sedí Pavel Callta.

Jak můžeme vidět, zahraniční názory jsou skutečně různorodé a ať vyhraje kdokoliv, najde se skupina nadšených i skupina naštvaných fanoušků. Jak ale mnoho názorů naznačuje, v našem národním kole jsou dokonce čtyři počiny, které s dobrou propagací a především prezentací v Lisabonu mají na to ukázat, že můžeme ukořistit sympatický výsledek.

Jan Sak

12 komentářů ke článku “Zahraniční reakce na účastníky českého kola

 1. Timoteij

  Lucasso, kecáš blbosti. A vlastne ma to ani neprekvapuje.
  Neviem, ja z rozhovorov s Mikolasom nemám pocit, žeby mal nejako skazenú osobnosť alebo povahu. Naopak mi pripadá, že je celkom nad vecou, teší sa z popularity, ale nestavia na tom silou mocou, navyše má krásnu angličtinu, vie sa inteligentne vyjadrovať a vo všeobecnosti to bude pre samotné Česko príjemná zmena.
  A navyše, neviem, čo ti kto z wiwibloggs urobil, že všade, kde možeš si do nich proste potrebuješ rýpnuť. Ale vo svojej podstate to nič nemení na fakte, že majú na fanúšikov dosť veľký vplyv či už na internete alebo na youtube. ;)

 2. Lucaas

  Nemůžu se přenést přes to, jak Mikolas působí jako osobnost. Věřím, že jeho song by měl úspěch, ale i tak preferuji holky, to jsou aspoň sympaťandy. O zbytku netřeba mluvit.

 3. Lucasso

  Wiwibloggs je spíš známý tím, že národní kola vyhraje vždycky někdo jinej než komu tam fanděj, takže pro Mikolase nic moc :D Je tam nejhorší jádro fanoušků s nejhorším vkusem. Z prohry Margaret se vzpamatovávaj ještě dneska :D

 4. Petr

  Nicméně, Eva nejvyšší počet shlédnutí a také nejvíc liků, ale porota bude mít také velký vliv.

 5. Anonymní

  technická otázka. Jak je možné, že při prvním hlasování jsem dal hlas Debbi, následně jsem appku odinstaloval a nainstaloval znovu a šlo hlasovat pro Mikolase? Děkuji

 6. Dan

  Koukam, ze wiwibloggs si uz ted Mikolase totalne zamilovali. At uz chceme nebo ne, jsou to prave oni, kdo urcuje ton na youtube a ovlivnuji svymi nazory obrovskou velkou masu fanousku.
  Mikolas me v rozhovoru velmi mile prekvapil svoji anglictino, vyjadrovanimu a inteligenci. Na svuj vek je to nesmirne vyspela osobnost.
  Jestli tohle v narodnim nevyjde, Cesko se muze jit zahrabat!

 7. Anonymní

  Mikolas jednoznačne ..tiež by som to doprial aj Eve a dokonca aj Calltovi :D Hlavne nech ide muž každý rok býva plno spevaciek v semi :(

 8. Lucasso

  Mikolka, co jinýho, jestli to zas nevyjde tak… Největší šance má on, o ničem jiným nemusíme debatovat.

 9. Honza

  Ač si nejsem na 100 % jistý nějakým extra přesvědčivým výsledkem a pro mě osobně to není úplně „wow“ píseň, myslím, že by se měla dát šance opravdu Mikolasovi. Buď to to klapne nebo ne… :)
  Debbi i Eva jsou sice fajn, ale byla by to více méně taková „sázka na jistotu“, která nikoho neurazí, ale ani nenadchne a podle mě by to v konečném důsledku znamenalo obdobný výsledek jako minulé roky – kvalitní by to sice bylo, ostuda by to nebyla, nicméně díru do světa bychom s tím neudělali ani s mega kvalitní show… a tak nějak by se to buď těsně kvalifikovalo nebo nekvalifikovalo.
  Mikolas může dopadnou stejně… a může to být i propadák… ale může to být i vyloženě pecka. U něj hodně záleží na live vystoupení, show apod. Ale já bych to risknul… ;)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>