Zajímavosti a statistiky Eurovize (10.)


V desátém díle Zajímavostí a statistik Eurovize se podíváme na porušování pravidel během historie soutěže a také na problémy v hlasování, které Eurovizi v minulosti doprovázely.

Pravidla se porušují i na Eurovizi

1973 – Na Eurovizi v Lucemburku byla španělská skupina Mocedades obviněna z plagiátorství. Singl „Eres Tú“ se totiž výrazně podobal jiné písni. Podobná obvinění byla v minulosti vyřčena proti reprezentantům Švédska (singl „Take Me To Your Heaven“), Bulharska (singl „Lorraine“) a Velké Británie (singl „Flying The Flag“). Tato obvinění nikdy nebyla potvrzena a tak na plagiátorství písně ještě nikdo „nedojel“.

1994 – Na Eurovizi v Dublinu zazpívala během zkoušky polská reprezentantka svoji píseň „To Nie Ja“ v angličtině. To odporovalo pravidlům, poněvadž každá píseň musí být i během zkoušky zazpívána v tom jazyce, ve kterém byla na soutěž přihlášena. Polsko nebylo z Eurovize diskvalifikováno, poněvadž protest podalo pouze šest zemí. Aby to stačilo na stažení ze soutěže, musel by být minimální počet protestujících států třináct.

1999 – Chorvatsko bylo na Eurovizi v tomto roce zbaveno 33% bodů, poněvadž během vystoupení využilo doprovodných hlasů v playbacku. Interpreti v tomto roce museli zpívat vše naživo, v posledních letech není podobná výpomoc playbacku výjimkou.

2000 – V tomto roce zvítězili dánští reprezentanti Olsen Brothers, na druhém místě skončila šestnáctiletá reprezentantka Ruska Alsou, která byla považována za velkou favoritku. Jak se ovšem zjistilo, Olsen Brothers využili během svého vystoupení počítačem upravené hlasy, které byly doplněny k hudebnímu playbacku. To samozřejmě pravidla nepovolují. Organizátoři si ovšem ničeho nevšimli, o problému se začalo mluvit až po velkém finále. Toho využila ruská delegace, která se snažila o diskvalifikaci dánských reprezentantů. Vše ovšem vyšlo na prázdno, EBU jejich žalobu zamítla.

Problémy s hlasováním

1963 – Norská porota nestihla během času pro hlasování sečíst své výsledky včas. Oznámila tak výsledky předběžné. Jak se ovšem později zjistilo, tyto výsledky se celkem dost lišily od těch konečných.

1969 – Tento rok jistě všichni fanoušci soutěže velmi dobře znají. Zvítězily totiž čtyři země naráz – Francie, Velká Británie, Španělsko a Nizozemsko, každá po 18 bodech. V následujícím roce proto soutěž bojkotovalo Finsko, Švédsko, Norsko a Portugalsko. Pravidla Eurovize byla hned změněna, aby k podobné situaci již nemohlo dojít.

2003 – Ruský Pervyj Kanal podal v tomto roce žalobu na Irsko, které během vyhlašování výsledků v poslední moment oznámilo, že na místo hlasování diváků oznámí výsledky poroty. To podle Rusů výrazně ovlivnilo výsledky v jejich neprospěch. Ruský reprezentant skupina t.A.T.u. skončila v tomto roce na třetím místě. EBU ovšem Rusům opět nevyhověla a odmítla přezkoumat výsledky hlasování.

2007 – V tomto roce se poprvé ve velkém objevily zvěsti o vzájemné podpoře v hlasování mezi zeměmi bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie. Dvě třetiny finalistů tohoto ročníku byly právě interpreti z těchto zemí, první tři místa obdrželo Srbsko, Ukrajina a Rusko. Britská média psala, že Eurovize už není soutěž hudby, záleží spíše na tom, kolik má kdo tetiček v Černé Hoře. Rakušané bojkotovali letošní ročník právě kvůli podpoře mezi zeměmi z východu. Švýcaři nazývají toto hlasování Moldavským syndromem, Němci prozměnu Východní mafií.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>