Zajímavosti a statistiky Eurovize (11.)


V jedenáctém díle se dozvíme něco více o tom, proč odmítaly jednotlivé země účast na soutěži nebo kteří účastníci byli na soutěži nejproblematičtější.

Kdy a proč se jednotlivé státy nezúčastnily Eurovize

1960 – Nizozemsko vyhrálo Eurovizi v roce 1959 a tak následující ročník měla pořádat právě tato země. Nizozemci se ovšem právě z tohoto důvodu ze soutěže odhlásili, poněvadž neměli dostatek finančních prostředků na pořádání soutěže. Stejným způsobem musela v minulosti postupovat také Francie (1963), Lucembursko (1974) a Izrael (1980).

1969 – O snaze zúčastnit se Eurovize ze strany Lichtenštejnska jsme Vás již informovali. Tak jen pro připomenutí, v tomto roce se Lichtenštejnsko chtělo zúčastnit Eurovize, podalo přihlášku, avšak vzhledem k neexistující televizní společnosti této země musela být jejich účast stažena. Stejná situace se opakovala v roce 1976.

1972 – Monako zvítězilo na Eurovizi v roce 1971, stejně jako již zmíněné země, avšak muselo stáhnout účast v příštím ročníku. V celé zemi se totiž nenašlo jediné vhodné místo pro pořádání soutěže, Eurovize se tak musela konat ve Velké Británii.

1976 – Kuriózní situace nastala v tomto roce. Švédsko se odmítlo účastnit Eurovize, poněvadž mělo strach, že soutěž vyhraje. Švédsko totiž po výhře skupiny ABBA v roce 1974 hostilo Eurovizi následující rok a země si byla jistá, že není připravena pořádat soutěž podruhé za sebou v tak krátké době. Po vítězství skupiny ABBA totiž Švédsko velmi významně stouplo na pomyslném stupínku hudebních velmocí a organizátoři se obávali, že by tento efekt mohl způsobit další první místo pro zemi.

1982 – Francouzský kanál TF1 nazval Eurovizi ztělesním hlouposti a průměrnosti a odmítl se soutěže účastnit. V dalším roce se Francie opět na Eurovizi ukázala, právo vysílat pořad totiž získala stanice France 2.

1985 – Jugoslávský reprezentant odmítl jet na finále Eurovize v tomto roce, poněvadž se konalo přesně v den, kdy v Jugoslávii probíhalo pětileté výročí od smrti J. B. Tita.

1997 – V tomto roce jsme mohli naposledy vidět na Eurovizi reprezentanta Itálie. Od dalšího ročníku se země soutěže neúčastnila, důvodem prý byla nízká úroveň hudebních vystoupení. Média ovšem spekulovala, že skutečným důvodem pro odstoupení Itálie je nízký počet vítězství na soutěži (Itálie Eurovizi vyhrála za celou historii pouze dvakrát), malá sledovanost a také chuť věnovat více finančních prostředků do festivalu ve městě San Remo.

Problematičtí interpreti

1998 – Po oznámení izraelské vysílací společnosti, že zemi pojede na Eurovizi reprezentovat Dana International, muž přeoperovaný na ženu, začali protestovat proti tomuto rozhodnutí místní ortodoxní Židé. Danu International jako reprezentantku země považovali za horši jev, než bylo dění ve městě Sodoma, hrozili také, že se budou snažit o svrhnutí vlády.

2006 – Velké emoce způsobilo zvolení skupiny Lordi za finské reprezentanty pro Eurovizi. Část obyvatelstva nechtěla, aby jejich zemi zastupovali rockeři, převlečení za monstra. Finská církev mluvila o propagaci satanizmu ze strany skupiny, někteří Finové napsali dokonce dopis prezidentovi, který měl zabránit odjezdu skupiny do Athén. V tisku se dokonce objevily názory, že skupinu tvoří členové KGB, které vyslal na soutěž Vladimír Putin, aby destabilizoval situaci v zemi. Nikdo v té době netušil, že právě skupina Lordi zmíněný ročník vyhraje.

2007 – Verka Serduchka a Eurovize v Helsinkách. Nikdo asi nezapomene na šílenou stříbrnou princeznu s hvězdou na hlavě. Na Ukrajině ovšem po jejím zvolení v národním kole začaly obrovské protesty. Ukrajinští nacionalisté upálili v Kyjevě karikaturu Verky, navíc v Rusku zaměnili slova „Lasha Tumbai“ za frázi „Russia Goodbye“, což negativně ovlivnilo kariéru Andreje Danilka v zemi.

Další kuriozity soutěže

1967 – Moderátorka večera oznámila Velkou Británii jako vítěze Eurovize ještě předtím, než byly oznámeny všechny výsledky hlasování. Naštěstí pro ní, ani několik posledních hlasů neohrozilo vítězství britského reprezentanta.

1973 – S premiérovou účastí Izraele na Eurovizi byla přijata mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Komentátoři dokonce radili divákům, aby během večera aplaudovali v sedě, poněvadž každý nápadný pohyb vedl k zásahu ochranných jednotek.

1985 – Moderátorka večera Lill Lindfors šokovala mnohé diváky finálového večera Eurovize. Během přenosu totiž ztratila svoji sukni přímo na scéně. Jak se později sama Lindforsová v jednom interview přiznala, vše byla předem nacvičená scénka, avšak během zkoušek, které byli přítomni i novináři, tuto část se spadlou sukní nenacvičovali. EBU ovšem nepochopilo švédský smysl pro humor a tak bylo zavedeno pravidlo, že je zakázáno připravovat na hlavní finálový večer nečekaná překvapení.

1999 – Slavností ceremoniál předávání ceny pro vítěze Eurovize, v tomto roce se jím stala švédská reprezentantka Charlotte Nilsson, kterou si pamatujeme i z letošního ročníku Eurovize, byl nečekaně přerušen. Předchozí vítězka Dana International při příchodu na scénu, kdy měla pogratulovat nové vítězce Eurovize, neudržela rovnováhu na velmi vysokých podpatcích a spadla na zem.

2001 – Terry Wogan, komentátor Eurovize na britské BBC, se opět ukázal v plném světle. Jeho sarkastické komentáře jsou pro něho typické, avšak občas i on značně přestřelí. Moderátory Eurovize, která se v roce 2001 konala v Dánsku, nazval „doktory smrti“, což se rázem objevilo na předních stranách dánských časopisů. BBC obdržela tisíce rozhořčených dopisů od Dánů, kteří žádali od Wogana omluvu. Britský komentátor se nemusel oficiálně omluvit, avšak sám přiznal, že jestli někdy pojede do Dánska, tak jedině s pytlem na hlavě, poněvadž ví moc dobře, že zmíněný komentář mu tamější obyvatelstvo nikdy neodpustí.

2006 – Reprezentantka Islandu Silvia Night přivezla do Athén píseň, ve které se objevilo slovo „fucking“. To se samozřejmě nelíbilo EBU, která prohlásila, že islandská zpěvačka musí změnit text písně, poněvadž vulgární výrazy porušují pravidla soutěže. Na to jim interpretka odpověděla, že si bude zpívat co chce. Během semifinále dokonce zaměnila slovo „fucking“ za „freaking“, což je taktéž vulgární slovo. Naštěstí pro organizátory soutěže, Silvia Night nepostoupila do finálové části soutěže.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>