Zajímavosti a statistiky Eurovize (13.)


Je prakticky nemožné určit nejúspěšnější zemi ESC. Podle některých je to se svými sedmi výhrami Irsko, podle dalších zase Srbsko, které má nejlepší průměrné umístění za všechny ročníky, kterých se zúčastnilo. V tomto díle se zaměříme na nejúspěšnější země Eurovize podle počtu jejich umístění na prvních pěti pozicích. Díky tomu dostaneme úplně jiný pohled na tak relativní pojem, jako je slůvko úspěšnost.

Nejúspěšnější země podle počtu umístění na prvních pěti pozicích

Následující tabulka nám zobrazuje desítku nejúspěšnějších států podle toho, kolikrát se umístily na první až páté pozici ve finále Eurovision Song Contest. Mezi pětku nejlepších se za celou historii soutěže dostalo celkem 35 zemí. Celkovým vítězem se stává Velká Británie, která v Top 5 skončila 28x. Podotýkáme, že zde nehraje roli výše umístění, to znamená, že za první místo se započítá zemi jeden bod, stejně jako za místo páté.

Naopak mezi pět nejlepších se nikdy nedostaly tyto státy: Albánie, Andorra, Ázerbájdžán, Bělorusko, Černá Hora, Česká republika, Gruzie, Litva, Makedonie, Maroko, Moldávie, Portugalsko, San Marino, Slovensko a Slovinsko. Nejneúspěšnější se v tomto směru zdá být Portugalsko, které se soutěže zúčastnilo 42x a dosavadní nejlepší umístění pro tuto zemi bylo šesté místo z roku 1996.

Nejúspěšnější země podle jednotlivých dekád

Následující tabulky nám ukáží, kterých pět zemí bylo nejúspěšnějších za jednotlivá desetiletí existence Eurovize. Sami můžete porovnat, jak se v průběhu let měnily pozice těch nejlepších.

1950’s

1960’s

1970’s

1980’s

1990’s

2000’s

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>