Zajímavosti a statistiky Eurovize (5.)


V tomto díle se blíže podíváme na nejúspěšnější a také na ty nejneúspěšnější země této soutěže. Blíže se také zaměříme na jazyky, ve kterých soutěžící zpívají a to především na souboj angličtiny a francouzštiny.

Nejúspěšnější a nejneúspěšnější

O tom, že je Irsko nejúspěšnější zemí této soutěže asi každý ví. Jako jediná země dokázala zvítězit na Eurovizi celkem sedmkrát. Pět vítězství mají na svém kontě Francie, Lucembursko a Velká Británie. Čtyřikrát zvítězilo Nizozemsko a Švédsko. Tři vítězství má Izrael. Pojďme se ale podívat na další zajímavá fakta.

Jsou země, které na svůj velký den nemusely čekat dlouho. Dvěma státům se podařilo na soutěži zvítězit hned při svém debutu. Jedná se o Švýcarsko, které zvítězilo v roce 1956 na prvním ročníku Eurovize a Srbsko, které zvítězilo letos, když poprvé soutěžilo jako samostatný stát. Nizozemsko a Ukrajina také nemusely čekat dlouho. Obě země vyhrály Eurovizi během své druhé účasti na této soutěži. Nizozemsko v roce 1957 a Ukrajina v roce 2004.

Naopak jsou státy, které se již mnohokrát Eurovision Song Contest zúčastnily a přesto se velkého triumfu nikdy nedočkaly. Rekordmanem je Portugalsko, které během svých 39 účastí skončilo nejlépe na šestém místě v roce 1996. Kypr se soutěže zúčastnil již 23x a přesto to nejvýše stačilo na páté místo (v letech 1982, 1997 a 2004). Island vyslal na soutěž svého reprezentanta již 18x. Nejlepší umístění: 2. místo v roce 1999. Ani 17 účastí Malty nestačilo na vytoužené první místo. Nejlépe si tato země vedla v letech 2002 a 2005, kdy skončila druhá.

Mezi velké smolaře se dají počítat ty státy, které během své debutové účasti obsadily poslední místo. Mezi nimi se bohužel nachází i Česká republika. Zde je jejich seznam:

1957 – Rakousko
1959 – Monako
1964 – Portugalsko (společně s Jugoslávií a Švýcarskem)
1971 – Malta
1975 – Turecko
1994 – Litva
2007 – Česká republika

Angličtina nebo francouzština

Na grafu můžete vidět jak se měnil v průběhu let poměr mezi písněmi zpívanými ve francouzštině a angličtině. Z grafu je jasné, že počet anglicky zpívaných písní postupně stoupal. Důvodem velkého nárůstu anglicky zpívaných písních v letech 19731976 je zrušení pravidla, že každý interpret musí zpívat ve svém rodném jazyce. V roce 1974 vyhrála např. ABBA s anglicky zpívanou písní „Waterloo“. Poté až do roku 1999 bylo opět zavedeno pravidlo rodného jazyka, proto se angličtina pohybovala kolem 15%, kdy tento jazyk využívali pouze interpreti z Velké Británie, Irska a Malty. Po opětovném zrušení tohoto pravidla v roce 1999 přesáhl počet anglicky zpívaných skladeb 70%.

V celkových číslech si vedou oba jazyky následovně: Statistiky uvádějí, že od roku 1956 do roku 2005 z celkového počtu 992 písní, jich zaznělo 152 ve francouzštině a 220 v angličtině.

Zajímavostí také je, že v roce 2003 zazpívala skupina Urban Trad z Belgie svoji píseň v imaginárním jazyce. Obsadila nakonec druhé místo.

Nakonec je tu seznam těch nejúspěšnějších jazyků, tedy jazyků, které dovedly jednotlivé reprezentanty k prvnímu místu:

23 vítězství: angličtina
14 vítězství: francouzština
3 vítězství: hebrejština, holandština
2 vítězství: italština, němčina, norština, španělština, švédština
1 vítězství: dánština, srbochorvatština, srbština

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>