Zajímavosti a statistiky Eurovize (8.)


V tomto díle zjistíme například, jaká píseň z historie Eurovize je vůbec nejoblíbenější, která země skončila nejvícekrát na posledním místě a který stát se Eurovize zúčastnil vůbec nejčastěji.

Která píseň ESC je ta nej?

Dne 22. října roku 2005 se oslavovalo padesáté jubileum soutěže Eurovision Song Contest. Ve speciálním pořadu nazvaném „Congratulations“ byl vyhlášen největší hit Eurovize. Hlasování probíhalo v několika krocích. Nejdříve se hlasovalo na stránkách Eurovision.tv kde každý mohl dát hlas libovolné písni, která za padesátiletou historii Eurovize na této soutěži zazněla. Dále speciální porota složená ze členů Evropské rozhlasové unie vybrala další čtyři písně, takže celkový počet čtrnácti skladeb se dostal do semifinále. Během semifinále bylo vyhlášeno pět písní, které dostaly nejvíce hlasů pomocí telefonického hlasování, ovšem bez určení pořadí. Ve finále se opět pomocí telefonického hlasování zvolilo konečné pořadí těchto pěti písní. Podle očekávání se největším hitem Eurovize stala píseň „Waterloo“ skupiny ABBA.

01. ABBA / Waterloo (Švédsko, 1974)
02. Domenico Modugno / Nel Blu Dipinto Di Blu (Itálie, 1958)
03. Johnny Logan / Hold Me Now (Irsko, 1987)
04. Helena Paparizou / My Number One (Řecko, 2005)
05. Brotherhood Of Man / Save Your Kisses For Me (Velká Británie, 1976)
06. Olsen Brothers / Fly On The Wings Of Love (Dánsko, 2000)
07. Nicole / Ein Bisschen Frieden (Německo, 1982)
08. Cliff Richard / Congratulations (Velká Británie, 1968)
09. Sertab Erener / Everyway That I Can (Turecko, 2004)
10. Céline Dion / Ne Partez Pas Sans Moi (Švýcarsko, 1988)
11. Mocedades / Eres Tu (Španělsko, 1973)
12. Johnny Logan / What’s Another Year (Irsko, 1980)
13. Dana International / Diva (Izrael, 1998)
14. France Gall / Poupée De Cire, Poupée De Son (Lucembursko, 1965)

Poslední místo na Eurovizi není jen výsadou České republiky

Česká republika sice skončila letos na posledním místě v semifinále, přesto ještě není nic ztraceno. Muselo by se nám zatraceně nedařit, abysme překonali rekord několika zemí, které se s drtivou porážkou musely smířit již několikrát.

Vůbec nejvícekrát na posledním místě na Eurovizi skončilo Norsko, které si tento nelichotivý triumf vychutnalo již desetkrát. O pomyslné druhé místo se dělí dva státy, které skončily na posledním místě osmkrát. Jedná se o Belgii a Finsko. K těmto zemím jsme mohli pomalu připočítat i Rakousko, které bylo poslední celkem sedmkrát a každý ví, že během letošního semifinále skončili naši jižní sousedé na předposledním místě, právě před kapelou Kabát. Doufejme proto, že letošní poslední místo bylo pro nás prvním a zároveň posledním.

Které země se Eurovize zúčastnily nejčastěji?

Letos jsme mohli i s účastí České republiky sledovat 52. ročník hudební soutěže Eurovision Song Contest. Pojďme se společně podívat na to, které státy vyslaly svého reprezentanta na Eurovizi nejčastěji. Jestli si myslíte, že existuje země, která se zúčastnila soutěže každý rok od jejího počátku, mýlíte se.

Pravidla v 90. letech totiž byla velmi neúprosná a stanovila podmínku, že se soutěže smí zúčastnit pouze omezený počet států. To znamená, že ta země, jejíž reprezentant skončil v soutěži na posledních příčkách, nemohla další rok vyslat na Eurovizi svého interpreta.

To bohužel bylo osudné Německu, které je rekordmanem a až na jednu výjimku se soutěže zúčastnilo každý rok. V roce 1995 neuspěla kapela Stone & Stone a proto jsme nemohli v roce 1996 Německo poprvé a taky naposledy na Eurovizi vidět. Naši západní sousedé, se za 52 letou historii Eurovision Song Contest, zúčastnili 51x.

Padesát účastí mají na svém kontě Francie a Velká Británie. Belgie a Švýcarsko na soutěži zazpívalo 48x, Nizozemsko, Španělsko a Švédsko 47x. Česká republika má ještě co dohánět.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>