Zajímavosti a statistiky Eurovize (9.)


V tomto díle se zaměříme na politické skandály, které Eurovizi v její více jak padesátileté historii doprovázely.

Politika, politika, politika – jde ještě vůbec o hudbu?

Polemizovat nad touto otázkou se rozhodně nechystáme. Politika ovšem významně ovlivňuje dění na soutěži. Připomeneme si některé roky, které byly pro Eurovizi významné politickými skandály.

1964 – V tomto roce vtrhl během finále Eurovize, které se konalo v Kodani, na pódium jistý muž s transparentem, na kterém bylo napsáno „Bojkot Francovi a Salazarovi“. Tím chtěl vyjádřit nespokojenost s účastí Španělska a Portugalska na soutěži, kde v této době vládli zmínění diktátoři.

1969 – Podobná situace se opakovala i v roce 1969, kdy Rakousko odmítlo účast na Eurovizi, která se konala v Madridě. Jednalo se o protest proti tamějšímu diktátorskému režimu.

1974 – Italská vysílací společnost RAI se rozhodla nevysílat Eurovizi ve své zemi, poněvadž tamější reprezentantka zpívala píseň „Si“, což v překladu znamená „Ano“. Na tom by samozřejmě nebylo nic zvláštního, avšak finále soutěže se konalo den před celorepublikovým referendem, ve kterém se Italové měli vyjádřit k zákonu, který povoloval rozvody. Obyvatelé země odpovídali na otázku: Má být zrušen zákon, který povoluje rozvody? Odpovídalo se buď ano nebo ne a podle vedení televize by singl „Si“ mohl ovlivnit jejich rozhodnutí. Nakonec dopadlo referendum pro zmíněný zákon pozitivně a rozvody zakázány nebyly.

1974 – V Portugalsku došlo k zajímavé situaci, kdy se píseň portugalského reprezentanta „E Depois Do Adeus“ stala tajným signálem pro vojenský převrat k zemi, který vedl k svržení diktátorského režimu.

1978 – Po svém se vypořádalo Jordánsko v roce 1978 s vítězstvím izraelského reprezentanta na soutěži Eurovize v Paříži. Místo jeho vystoupení vysílala tamější televizní společnost obrázek kytice ve váze. Jakmile během sčítání hlasů došlo k zjištění, že Izrael má velkou šanci zvítězit, přerušila stanice vysílání a diváky informovala, že nastaly technické problémy. Vše bylo dokonáno následující den, kdy tamější média lhala svým občanům a prohlásila, že Eurovizi vyhrála Belgie. Ta ovšem skončila druhá.

1979 – Turecko se nezúčastnilo Eurovize v Jeruzalémě a to na pokyn dalších arabských zemí, které nehodlaly vyslat na soutěž svého reprezentanta. Vztahy mezi Izraelem a muslimskými zeměmi jsou totiž velmi vypjaté.

2005 – Na Ukrajině soutěžila v národním kole skupina, která vyzývala k tzv. Oranžové revoluci. To se nelíbilo EBU, ta požádala, aby text zmíněné písně byl změněn a aby neovlivňoval posluchače.

2005 – V tomto roce se měl poprvé na soutěži představit reprezentant Libanonu. Ten ovšem svoji účast stáhl, poněvadž EBU nepovolila tamější vysílací společnosti, aby během vystoupení izraelského reprezentanta vysílala reklamu. Libanon se tak vzdal své účasti na soutěži, avšak až po konečném termínu pro podání přihlášek či odstoupení. Za to byla televizní stanice pokutována.

2006 – Tento rok přinesl konflikt mezi společným státem Srbsko a Černá Hora. Srbská ani černohorská vysílací společnost se nemohly dohodnout na společném reprezentantovi. Situaci vyřešil následující rok, kdy do soutěže vstupovala každá země sama za sebe.

2007 – Situaci okolo skupiny Teapacks si mnozí z Vás pravděpodobně pamatují. V singlu „Push The Button“ jsme se mohli dozvědět o neschopných vladařích země, kteří kdykoliv si umanou, mohou zmáčknout tlačítko. To je i překlad názvu písně, vše ovšem vyznělo jako parafráze na jadernou válku. To se nelíbilo EBU a zvažovala vyloučení skupiny ze soutěže. Politický kontext v textu písně je totiž pravidly zakázán.

2007 – Letošní rok přinesl taktéž zajímavou situaci a to především pro Španělsko. Tamější televize odvysílala dokument, ve kterém se mluví o podvodu v hlasování v roce 1968. V tomto roce Eurovizi vyhrála španělská reprezentantka Massiel, podle stanice ale došlo k ovlivnění výsledků španělským diktátorem. Ten chtěl zvýšit prestiž země, proto vyslal tajně do zúčastněných zemí své lidi, kteří měli podplatit porotu a koupit si tak jejich hlasy. Podle autora dokumentu měl v tomto roce zvítězi britský reprezentant Cliff Richard s písní „Congratulations“.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>