Zasedání klubů OGAE 2017 OGAE

Zasedání OGAE International 2017


Eurovision Song ContestStejně jako každý rok, ani letos jsme nevynechali výroční zasedání OGAE International. A stejně jako každý rok, tak i letos se konalo v prostorách Euro Clubu / Euro Fan Café v pátek druhého eurovizního týdne.

Dva roky uplynuly jako voda a opět se volilo nové vedení OGAE International. Očekávali jsme zdlouhavé jednání, jelikož Andy MikheevOGAE Zbytek světa a webu ESCkaz kandidoval na post prezidenta. Kvůli vnitřním sporům ohledně jednání OGAE International se ovšem rozhodl pár dní před zasedáním svou kandidaturu stáhnout. Začněme tedy popořadě. Když všichni zástupci fanklubů na zasedání dorazili, mohlo se začít jednat. Na začátku bylo třeba schválit rozpočet za uplynulé období a také přednést návrh na období následující. Žádné změny ve stávajících poplatcích a členských příspěvcích se nekonají. Dva kluby – OGAE Austrálie a OGAE Maďarsko – byly aktuálně ve statusu kandidátské země, a proto je čekala prezentace činnosti a následné hlasování o jejich přijetí mezi řádné členy. My jsme si tímto procesem prošli nedávno, a proto jsme přístup nových klubů ocenili. Do rodiny OGAE International byly jako plnohodnotní členové jednohlasně přijaty.

Před samotnými volbami se projednával návrh OGAE Norsko. Byla vznesena myšlenka, jestli by nebylo vhodné ustanovit každý rok jednoho člena z OGAE klubu země, která bude pořádat následující Eurovizi. Ten by poté spolupracoval úzce s OGAE International a potažmo i EBU. To se každý rok praktikuje, avšak nikoliv na základě stanov OGAE International, nýbrž pouze dobrovolně na základě nepsané dohody. Tento postup také odhlasovali všichni ostatní prezidenti jako vhodnější, a proto se v tomto ohledu do budoucna zatím žádná změna nechystá.

Poté už přišla řada na samotné volby. Volil se prezident, sekretář, dva členové rady a dva doplňující členové. Na post pokladníka nikdo nekandidoval, a proto OGAE International jmenuje prozatimně náhradníka, který bude tuto funkci vykonávat do příštího zasedání, než se podaří nalézt vhodné kandidáty. Na post prezidenta zbývali po odstoupení Andyho Mikheeva dva kandidáti – stávající prezident OGAE International Simon Bennett (Spojené království) a jeden ze spolupracovníků rady OGAE International Ben Robertson (Švédsko). Každý představil svou vizi vedení sítě fanklubů a zodpověděl dotazy ostatních prezidentů. Na pozici sekretáře byli původně kandidáti tři, avšak Michal Smrek z OGAE Slovensko, který kandidoval na pozice sekretáře i člena rady, se rozhodl, že z těchto dvou postů bude kandidovat pouze na pozici člena rady. Na výběr tedy zůstali Sébastien Chipot (Itálie) a stávající sekretářka úřadující od svého zvolení ve Stockholmu Laufey Helga Guðmundsdóttir (Island). I oni přednesli své myšlenky a odpověděli na dotazy. Kandidátů na pozici člena rady OGAE International bylo nejvíce – celkem sedm. Ti byli z OGAE klubů ze Slovenska, Německa, Ukrajiny, Itálie, Zbytku světa a Nizozemska. Po jejich představení se přešlo na samotné hlasování. To proběhlo hladce a výsledky jsou následující:

Prezidentem byl zvolen Simon Bennett (OGAE Spojené království), sekretářkou Laufey Helga Guðmundsdóttir (OGAE Island) a jako členové rady Klaus Woryna (OGAE Německo) a Michal Smrek (OGAE Slovensko). Náhradníky jsou stávající členové rady Marcus Davey (OGAE Zbytek světa) a Erik Bolks (OGAE Nizozemsko).

V poslední části zasedání se řešila situace ohledně zrušeného klubu OGAE Moldavsko a neaktivního klubu OGAE Černá Hora. Jeho zrušení se očekává v průběhu následujícího roku, pokud klub nevyvine aktivitu či nebude reagovat na pokus o kontakt. Zároveň se objevují snahy o vytvoření nových klubů, například probíhají jednání o vzniku OGAE Gruzie a dokonce se objevila žádost o vznik klubu OGAE Maroko. Tam se nicméně předpokládá, že pro založení nebude k dispozici dostatečně silná fanouškovská základna. O této situaci vás budeme nadále informovat. Ke slovu se dostaly i OGAE contesty, které se konají pravidelně každý rok. Nejbližší akcí bude OGAE Second Chance Contest, který po loňském vítězství Margaret pořádá OGAE Polsko. Český klub se této soutěže bude účastnit v pozici porotce. Postupně by měly následovat i další ročníky OGAE Song Contestu a OGAE Video Contestu. Těchto projektů se bude OGAE Česká republika účastnit aktivně, stejně jako tomu bylo minulý rok. O našich přípravách vás budeme brzy informovat.

Co se týče letošního ročníku Eurovize, řešila se situace s Ruskem, problémy s rozdělováním balíčků lístků pro fankluby, skupina ukrajinských fanoušků, která „spolkla“ některé vstupenky původně přislíbené klubům OGAE, či problémy při organizaci Euro Clubu. OGAE International se snaží maximálně spolupracovat s EBU na těchto organizačních záležitostech a nabízí aktivní pomoc. Letos ovšem byla organizace složitější i z důvodu změny národního vysílatele na Ukrajině.

Kyjev se s Eurovizí rozloučil a my se už teď nemůžeme dočkat, co si pro nás příští rok připraví Portugalsko. S jistotou můžeme říci pouze to, že to bude opět nezapomenutelný zážitek pro fanoušky v místě konání i pro ty, kteří Eurovizi budou sledovat doma u televizních obrazovek.

Josef Štaif

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>