E-sportowiec grający na komputerze

Je těžké být v roce 2024 e-sportovcem?

K tomu, abyste se stali profesionálním hráčem, nestačí jen vášeň pro hry! Nahlédněte do zákulisí světa elektronických sportů a zjistěte, jak vypadá každodenní život profesionálních hráčů.

Co je to e-sport?

Kdysi černá magie, dnes stále populárnější forma sportu. Definice říká, že jde o formu soutěžení ve videohrách mezi hráči, ať už týmově, nebo individuálně. A v praxi? Každý, kdo hraje na počítači, může směle říci, že provozuje e-sport.

Nejoblíbenější akce

Mistrovství světa ve hře League of Legends

prize pool (2023)

Mistrovství CS Major

Prize pool (2024)

The International (Dota 2)

prize pool (2021)

Polský přízvuk: IEM

Profesionální hráč elektronických sportů

Jaké vlastnosti musíte mít?

Klíčovou schopností profesionálního hráče bude rychlé učení. Mnoho her oblíbených na e-sportovní scéně se neustále aktualizuje a doplňuje o nové verze. Nemůžete se naučit všechno nazpaměť najednou – musíte se neustále vyvíjet.

Musíte být otevření kritice a umět kritizovat sami sebe. Pokud si dokážete nechat poradit, jste schopni zlepšit svou hru; pokud jste schopni poskytnout konstruktivní kritiku ostatním, můžete své spoluhráče něco naučit, což se promítne do výsledku celého týmu. Když si promluvíte s jakýmkoli odborníkem na elektronické sporty, řekne vám, že přístupem vynikajícího týmu je dobrá atmosféra.

Dalším důležitým dílem skládačky je nezůstávat příliš dlouho ve své komfortní zóně. Musíte zkoušet nové způsoby, taktiky, ale také prohrávat, protože právě tehdy se naučíte nejvíc. S trpělivostí a vytrvalostí to můžete dotáhnout opravdu daleko.

E-sportovní tým během zápasu
Tým elektronických sportů během zápasu, foto: Foto: RDNE Stock project, pexels.com

Na co si musíte dát během dne pozor?

  • Trénovat celé hodiny

Trénink dělá mistra, takže je třeba hře věnovat mnoho hodin. Profesionální hráči často využívají trénink a stream zároveň, což jim přináší další zisky.

  • Týmové schůzky

Musíte se účastnit týmových schůzek s trenérem, kde se probírají plány na konkrétní den, ale také se diskutuje o různých strategiích a taktikách.

  • „Sparingy“

Musíte si vyzkoušet své dovednosti. Součástí práce hráče e-sportu je také hraní proti profesionálním týmům za účelem tréninku.

  • Spánek

Jako profesionál se musíte pořádně vyspat. Odpočatí budete mít velkou výhodu, protože dobrý spánek ovlivňuje rychlé rozhodování a pomáhá paměti.

  • výživa

Strava e-sportovce není o jídle z fast foodu a plechovkách energetických nápojů. Výživa a hydratace také ovlivňují kvalitu vaší hry – když jste plní, máte silnější imunitní systém a dostatečná hladina tekutin napomůže vašemu soustředění.

  • cvičení

Doporučené množství pohybu denně pro profesionální hráče je jedna hodina denně. Chrání vás před negativními účinky dlouhého sezení, napomáhá vašim myšlenkovým procesům a pomáhá zvládat stres. A nezapomeňte na protahování a cviky na zápěstí, záda a držení těla!

Dva hráči u počítače
Dva hráči u počítače, foto: Alena Darmel, pexels.com.

Je to sport?

Otázka, zda lze elektronické sporty klasifikovat jako sport, je velmi sporná. Existuje mnoho tvrzení, že se jedná o netradiční sport, a navrhuje se, aby byl zařazen mezi mentální sporty.

John Skipper, bývalý prezident americké sportovní stanice ESPN (Entertainment and Sports Programming Network), se postavil na stranu odpůrců této myšlenky. Ten jednoduše prohlásil: „není to sport“.

Ne všichni však zastávají tento názor – mnoho zemí kvalifikuje elektronické sporty jako sport. První bylo Rusko, které takové rozhodnutí učinilo již 25. července 2001. Ve Spojených státech mohou profesionálové žádat o vízum P-1A, které je určeno pro mezinárodně uznávané sportovce. V Jižní Koreji mezitím e-sporty reguluje Korejská asociace elektronických sportů (KeSPA), kterou uznává Korejský sportovní a olympijský výbor. V Číně se již jedná o běžnou profesi.

Život profesionálního hráče je kombinací vášně, disciplíny a odhodlání. Pro mnohé je to vysněná kariérní cesta, která spojuje práci s potěšením a adrenalinem ze soutěžení. Je načase překonat stereotyp člověka, který sedí sám v místnosti před svítící obrazovkou a po staletí neviděl slunce.

Similar Posts