Osoba grająca w League of Legends

Před neustálými mikrotransakcemi ve hrách není úniku.

Kdy jste naposledy spustili nový titul? V klidu si hrajete, objevujete nové mechanismy, dokud na své cestě nepotkáte tu nejděsivější příšeru….. Mikroplatby. A pak zjistíte, že každá další hra končí stejně. Zdá se vám to povědomé? Vítejte v realitě moderního hraní.

Co přesně jsou servisní hry?

Živé servisní hry jsou typem her zaměřených na maximalizaci monetizace a založených na mikrotransakcích. Takové tituly se vyvíjejí i několik let po svém vydání a neustále poskytují nový obsah, bezplatné aktualizace a také spoustu placeného obsahu. Často se objevují jako free-to-play, i když existují i placené tituly (například Tom Clancy’s Rainbow Six Siege).

Známé tituly

Fortnite

Epic Games, 2017

Battle pass, měna: V-bucks, skiny, emoty, kosmetický obsah.

League of Legends

Riot Games, 2009

Event pass, měna: riot points, skiny, kosmetický obsah, bedny

Genshin Impact

miHoYo, 2020

Battle pass, měna: prvogeny a krystaly genesis, předplatné, losování postavy

Problémy

Servisní hry však nejsou oblíbenou možností hráčů. V současné době mají pověst chamtivých produkcí zaměřených na vydělávání peněz, zejména proto, že živé servisní hry nikdy nebudou zcela naše. Tím však stížnosti nekončí:

  • monetizace a mikroplatby

Hry tohoto typu se spoléhají na mikroplatby. Hráči se často cítí být nuceni utrácet peníze, aby si hru užili naplno.

  • pay-to-win

Ve hrách na služby se někdy objevuje obava, že uživatelé, kteří si koupí dodatečný obsah, získají výhodu oproti ostatním. To narušuje rovnováhu hry a vede k frustraci.

  • nutné připojení k síti

Neustálé vyžadování síťového připojení může být problematické pro značnou skupinu hráčů, kteří nemají stabilní připojení nebo dávají přednost hraní offline.

  • Uzavírání serverů (např. Marvel Heroes).

Dlouhý čas a peníze vložené do hry nezaručují stálý přístup. Příkladem této situace je hra Marvel Heroes. Jednalo se o free-to-play MMORPG vyvinutou společností Gazillion Entertainment. Běžela od roku 2013 do roku 2017, kdy bylo oznámeno ukončení smlouvy mezi vývojářem a společností Disney. Servery byly vypnuty jen několik dní po oznámení tohoto rozhodnutí a hráči tak zůstali bez prostředků.

  • Pravidla pro vracení peněz

Vzhledem k povaze her s živou službou je problematika vracení komplikovanější než u tradičních her. U nákupů ve hře jsou možnosti vrácení omezenější.

Platby ve virtuálním světě
Platby ve virtuálním světě, foto: Vitaly Gariev, unsplash.com.

Co si o tom myslí hráči?

„Hry jako služba jsou teoreticky skvělý nápad, protože hráčům vždy přinášejí něco nového, co je přitahuje a udržuje jejich zájem o oblíbené světy. […] V praxi jsou však tyto hry často nedokončené do té míry, že jsou při uvedení na trh nedokonalé nebo nefunkční.“

https://forums.pcgamer.com/threads/games-as-a-service-is-ruining-gaming.2822/

„Když hraji nějakou hru, chci se ponořit do jejího světa, a to je nesmírně obtížné, když narazím na zakázanou zónu se žlutým vykřičníkem křičícím […:]. Žádná kreditní karta!“

https://forums.pcgamer.com/threads/games-as-a-service-is-ruining-gaming.2822/

„Nesnáším to. Musí to zmizet, prosté jako drát.“

https://www.reddit.com/r/gaming/comments/pr55k4/whats_your_opinion_on_games_as_a_service/

Vývojáři o hrách na služby

Bohužel i přes negativní ohlasy cílové skupiny si vývojáři her myslí, že servisní hry jsou správnou cestou. Jon Tung, producent her Halo a Destiny a spolutvůrce League of Legends, se k tomuto tématu vyjadřuje takto:

„Vždycky jsem měl pocit, že v modelu krabicových produktů za 60 dolarů musím dělat rozhodnutí, která nejsou v nejlepším zájmu hráčů. […] Jednou z obrovských výhod modelu her jako služby je, že můžete dlouhodobě přemýšlet o tom, co je nejlepší pro hráče a jak se to shoduje s tím, co je nejlepší pro společnost. Myslím, že vám to umožňuje dělat mnohem lepší rozhodnutí.“

https://www.pcgamer.com/games/battle-royale/former-halo-and-destiny-producer-says-live-service-model-is-much-better-for-developers-and-players-than-the-dollar60-boxed-product-model/

Zpráva společnosti Griffin Gaming Partners

V únoru 2024 byla zveřejněna zpráva společnosti Griffin Gaming, která ukázala, že celých 95 % dotázaných vývojářů právě vytváří nebo se chystá vytvořit herní službu. Přesto se až 70 % účastníků obává, zda taková produkce přežije na trhu dostatečně dlouho.

Průzkum Game Developer Collective

Vývojáři stále více spoléhají na placená DLC a lootboxy (virtuální krabice s náhodným obsahem). Lootboxy již vyvolaly kontroverzi, protože tento systém se matoucím způsobem podobá hazardu.

  • Placené přídavky chce do svých připravovaných her zavést30 % dotázaných.
  • Lootboxy a další náhodné ceny hodlá do budoucí produkce přidat9 % dotázaných.

Máme tu tedy rozpor zájmů: hráči nejsou spokojeni se servisními hrami a vývojáři je považují za dobrou cestu vpřed. Nevíme, jaká bude budoucnost, i když je možné, že bude posetá mikroplatbami.

Similar Posts