Zpátky na univerzitu – jak si vybrat notebook na univerzitu?
Výběr notebooku na univerzitu může být náročný, ale pokud se budete řídit několika klíčovými kritérii, bude snazší najít zařízení, které splní všechny vaše potřeby, a to jak pro univerzitní, tak pro osobní použití. Výběr notebooku na univerzitu závisí do značné míry na specifikách vašeho kurzu a požadavcích používaného softwaru. Podívejmese, které notebooky budou nejlépe vyhovovat v závislosti na typu probíhajícího studia.
Technické, inženýrské a IT obory
Studenti technických oborů, informatiky a inženýrství často používají pokročilý software, který vyžaduje velký výpočetní výkon a grafický výkon. Zde jsou klíčové vlastnosti, na které je třeba se při výběru notebooku zaměřit.
Výkonný procesor
Pro obory, jako je informatika nebo počítačová grafika, je výkonný procesor nutností. Vyplatí se zvolit procesor Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7, ale pro ještě náročnější požadavky zvažte Intel Core i9 nebo Ryzen 9.
OPERAČNÍ PAMĚŤ
Pro náročné úlohy, jako je programování, počítačové simulace nebo zpracování grafiky, je optimální volbou minimálně 16 GB RAM. Takové množství paměti RAM umožní plynulý běh více aplikací najednou i zpracování velkých souborů a dat. Pro náročnější použití se vyplatí uvažovat o 32 GB RAM.
Grafická karta
Přírodovědné kurzy velmi často zahrnují používání specializovaného softwaru, jako je SolidWorks, Adobe Premiere Pro, MATLAB nebo nástroje pro 3D modelování. Pro lepší zpracování obrazu a pohodlnější práci v různých směrech se hodí specializovaná grafická karta (např. NVIDIA GTX/RTX nebo AMD Radeon RX). Průměrné grafické karty na takové úlohy obvykle nestačí.
Velká kapacita disku SSD
Pro ukládání velkého množství dat (výkresy, 3D modely, software) se vyplatí zvolit notebook s SSD diskem o minimální kapacitě 512 GB. Velká kapacita SSD nejen zrychlí systém, ale také zkrátí dobu načítání zapnutých aplikací.
Specifikace obrazovky
Obrazovka s rozlišením Full HD (1920×1080 ) je minimum, které by měl vědecký notebook mít, ale pro pohodlnou práci s grafikou nebo programováním se vyplatí zvážit obrazovku s vyšším rozlišením (např. 2560×1440 nebo 4K).
Výkon baterie
Výkonné komponenty pohlcují energii z počítače velmi rychle, proto se vyplatí hledat notebooky s baterií, která umožňuje minimálně 4-6 hodin provozu, zejména pokud plánujete zařízení používat na cestách, například při cestování, kde nebude vždy možné připojit nabíječku.
Humanitní obory
Studenti humanitních oborů obvykle potřebují lehký, mobilní notebook, který je vhodný pro každodenní úkoly, jako je psaní článků, příprava prezentací, analýza dat nebo prosté používání internetu. Při výběru notebooku pro takové studium věnujte pozornost následujícím bodům.
Průměrný procesor
ProcesorIntel Core i3/i5 nebo AMD Ryzen 3/5 by měl být naprosto dostačující, pokud bude vaší hlavní náplní práce psaní seminárních prací a poznámek, prohlížení internetu a vytváření prezentací. Pokud vás zajímá multitasking, můžete investovat do procesoru Intel Core i7 nebo Ryzen 7.
Malá paměť RAM
8 GB paměti RAM je dobrá volba pro každodenní úkoly. Pokud vám však záleží na práci s několika aplikacemi najednou, vyplatí se zvolit 16 GB RAM.
Velikost disku SSD
SSD disk s kapacitou 256 GB je pro každodenní práci dostačující, ale pokud chcete ukládat větší objemy souborů, jako jsou fotografie, prezentace nebo dokumenty PDF, bude lepší disk s kapacitou 512 GB.
Význam hmotnosti hardwaru
Pro každodenní používání hardwaru je velmi důležité pohodlí a přenosnost, proto je vhodné vybírat lehké notebooky s hmotností 1-1,5 kg. Čím tenčí a lehčí notebook je, tím snadněji se přenáší a funguje při každodenním používání.
Velikost obrazovky
Velikost obrazovky závisí na osobních preferencích, ale 13-14 palců je nejběžnější a nejlepší volbou. Taková obrazovka je dostatečně velká pro pohodlné čtení a psaní, ale zároveň dostatečně kompaktní, aby notebook zůstal mobilní a vešel se nám do tašky nebo batohu.