Logo Figma

Figma – grafický nástroj, který byste měli znát!

Figma je v současnosti jednou z nejlepších aplikací pro grafiky. Naučte se vše podstatné a pak se pusťte do tvůrčího dobrodružství!

K čemu Figma slouží?

Figma je nástroj pro navrhování a prototypování webových stránek a aplikací, ale skvěle se hodí i pro prezentace, brainstorming, prvotní návrhy a shromažďování nápadů. Ukládá data v cloudu, takže návrhy jsou dostupné na různých zařízeních a lze je snadno sdílet. Je k dispozici ve formě aplikace i webové stránky.

Co lze ve Figmě dělat?

Zde je několik ukázkových prací:

Portfolio maket
Maketa portfolia, fotografie: Lidia Pajak
Prezentace v aplikaci Figma
Prezentace v aplikaci Figma, fot: Lidia Pajak
Inspirace logem
Inspirace pro logo, fot: Lidia Pajak
Plánování plakátu Lidé v designu
Plánování plakátu Lidé v designu, fot: Lidia Pajak

Je Figma zdarma?

Bezplatná verze

Pokud používáte pouze aplikaci Figma, postačí vám bezplatný plán. Máte předem přístup ke všem funkcím aplikace. Jediný rozdíl je v množství a přístupnosti pro ostatní. Pro jednotlivce zahrnuje plán jeden projekt, tři projektové soubory a tři stránky v každém takovém souboru. To se nezdá mnoho, ale ve Figmě můžeme vytvářet projekty v neomezeném počtu.

Verze Pro

Cena plánu Pro je 15 eur měsíčně. Pokud se rozhodneme zakoupit roční plán předem, ušetříme až 40 %. Plán pro organizace stojí 45 €. Jak se liší od bezplatné verze? Neomezený počet projektů, souborů, stránek, nekonečná historie verzí, možnost týmové spolupráce a konverzací.

Patří Figma společnosti Adobe?

Technologický gigant Adobe nepřevzal společnost Figma
Technologický gigant Adobe společnost Figma nepřevzal, pozn. překl: Rubaitul Azad, unsplash.com

V současné době společnost Figma nepatří společnosti Adobe. Ta ji měla koupit za závratných 20 miliard dolarů, ale korporace z obchodu vycouvala. Proč? Evropská komise uvedla, že takový obchod by mohl vážně poškodit budoucí konkurenceschopnost na světových trzích. To není nijak překvapivé – Adobe má v současné době prakticky monopol na grafický software, který se používá profesionálně. Figma umožňuje vymanit se zpod křídel tohoto giganta.

Je Figma obtížná?

Záleží na tom, co chcete dělat. Rozhraní je jednoduché a přehledné a všechny základní nástroje máme na dosah ruky. Užitečné je také to, že máme k dispozici hotové rámečky, které můžeme přidat v konkrétních rozměrech, například podle velikosti našeho monitoru nebo telefonu.

Návrh stránek a aplikací vyžaduje trochu přípravy. Máme k dispozici intuitivní mřížku, což je mřížka, na které uspořádáme prvky. K dispozici jsou také komponenty a přednastavené styly.

Panel komponent Figma
Panel komponent v aplikaci Figma, foto: Lidia Pajak, foto: Lidia Pajak

Těžším prvkem budou responzivní objekty. Ve Figmě můžeme vytvořit velmi dobrou maketu stránky s tlačítky, efektem vysavače nebo jinými animacemi – to je však třeba se naučit.

Figma: zásuvné moduly

Zásuvný modul Iconify
Zásuvný modul Iconify, foto: Lidia Pajak

Iconify

Iconify nám poskytuje obrovskou databázi ikon ve formátu SVG (tj. škálovatelném), takže je můžeme použít v jakémkoli projektu. K dispozici jsou černobílé i barevné varianty, přičemž barvu můžeme určit i sami. U ikon je uveden autor a licence, pod kterou lze grafiku používat.

Humaaany pro Figma

Ilustrace použitelné pro všechny druhy prezentací nebo informační grafiky. Jednoduché figurky, které oživí naše projekty a jedním kliknutím upoutají pozornost určitým směrem. Jejich prvky můžeme také upravovat.

Humaaans pro ilustrace figurek
Humaaans pro figma ilustrace, foto: Lidia Pajak
Generátor palety barevných kol
Generátor palet barevných koleček, foto: Lidia Pajak

Generátor palet barevných koleček

Potřebujete sladit barvy? Dvě, tři nebo dokonce čtyři? Nebojte se – i pro vás se něco najde. Paleta barev má také možnost sytosti barev , jednobarevnou verzi nebo triádu. Jakmile vyberete jednu barvu, ostatní se automaticky přizpůsobí.

Unsplash

Galerie volně dostupných obrázků v nástroji pro navrhování vám výrazně usnadní práci. Postará se o to zásuvný modul Unsplash, který umožňuje snadné vyhledání požadovaného obrázku!

Unsplash v aplikaci Figma
Unsplash v aplikaci Figma, foto: Lidia Pajak, foto: Splashsplash, foto: Lidia Pajak

Figma do html

Velmi užitečný plugin, pokud jde o tvorbu webových stránek nebo aplikací. V současné době existuje také verze s Framerem, která je speciálně určena pro tvorbu webových stránek včetně bezkódového hostingu (nemusíme umět programovat, abychom něco vytvořili).

Kurzy a výukové programy

Na internetu lze najít celou řadu kurzů a výukových materiálů pro Figmu, které nám pomohou s tímto nástrojem hladce začít pracovat. Pokud potřebujete nasměrovat, zde je několik z nich:

Shrnutí:

Figma je jednoduchá návrhářská aplikace, ideální pro webdesignéry nebo počítačové grafiky. Její používání je rychlé a intuitivní. Umožňuje snadnou spolupráci s lidmi z celého světa v reálném čase. V současné době se začíná stávat povinnou součástí životopisů, takže se vyplatí se ji naučit. Koneckonců to stejně nic nestojí!

Podobné příspěvky