Vše, co potřebujete vědět o čtečkách elektronických knih
Tolik knih ke čtení, tak málo času… a místa v tašce nebo batohu, abyste si je mohli vzít s sebou. Z tohoto důvodu se mnoho lidí rozhoduje pro koupi čtečky elektronických knih. Takové řešení může nejen pomoci našim zádům, ale také nás povzbudit ke čtení kdykoli a kdekoli. A to je jen část možností, které tato chytrá zařízení nabízejí.
Čtečka elektronických knih – vyplatí se?
Přestože se čtečky elektronických knih stávají stále oblíbenějším gadgetem, mnoho lidí se jim vyhýbá. Někteří nejsou přesvědčeni, že si budou moci zvyknout na čtení na poměrně malé (ve srovnání například s tabletem) obrazovce. Jiní si čtení z obrazovky nedokážou představit vůbec, protože informace z obrazovky vstřebávají zcela jinak než z papíru. Můžete ale dát šanci čtečkám, které se edici od edice stávají stále funkčnějším zařízením?
Malá obrazovka – spousta řešení
O rozšířeních e-knih se říká, že jsou responzivní, což znamená, že je lze libovolně formátovat již na daném zařízení. V praxi to uživatelům umožňuje zvětšovat text a přecházet na jiný typ písma tak, aby se jim pohodlně četl. Zpočátku je nastavení čtečky přizpůsobeno průměru, takže člověk bez větších problémů se zrakem nebude potřebovat žádné změny. To však neznamená, že takovou elektronickou knihu nelze přizpůsobit podle potřeby.
![Čtečka Kindle. Autor: Perfecto Capucine, pexels.com](https://escportal.cz/wp-content/uploads/2024/09/czytnik-amazon-kindle-ksiazki-perfecto-capucine.webp)
Asimilace informací z obrazovky – čteme na čtečce stejně?
Jednou z hlavních výtek vůči čtečkám elektronických knih je, že informace z obrazovky asimilujeme úplně jinak. A zatímco u počítače, tabletu nebo displeje telefonu to může být pravda, u elektronické čtečky je to trochu jinak.
Je to proto, že elektronická čtečka neprodukuje modré světlo, které ovlivňuje naše vnímání a také například probouzí naši mysl. Její displej je tvořen matnými černými a bílými pixely a veškerý obsah se zobrazuje právě v těchto dvou barvách. To může představovat problém pro ty, kteří mají rádi barevné obrázky a krémové listy papíru, ale není to pro oči tak škodlivé jako modré světlo typických obrazovek. Mimochodem, také neodráží světlo, takže se na něm pohodlně čte bez ohledu na okolnosti.
Díky použití černobílých pixelů si lidské oko při čtení obsahu na čtečce osvojuje obsah stejně jako ze stránky – s tím rozdílem, že místo fyzického listování stránkami je může proklikávat. Toto řešení je pohodlné (lze jej provádět držením celého zařízení jednou rukou) a méně škodlivé pro náš organismus.
Kolik knih pojme elektronická čtečka?
Nejjednodušší odpověď zní: hodně. Pravděpodobně tolik, že za celou dobu životnosti jednoho zařízení – a to může být až 10 let, protože díky jednoduché konstrukci a softwaru se zkrátka nemá co rozbít – nedojde místo pro další. Z
prvních čteček se vešlo asi 8 GB dat, ty dnešní pojmou až 16 GB. Za předpokladu, že jedna e-kniha o průměrné délce 300 stran fyzické knihy zabere přibližně 3,5 MB, pojme čtečka nové generace najednou téměř 4 700 e-knih. A koneckonců je nemusíte mít v zařízení všechny.
Jak vidíte, elektronická čtečka je velmi objemné řešení, které bude vždy vážit stejně bez ohledu na to, kolik knih v ní bude. Je to výhodné zejména pro čtení dlouhých knih v tvrdých deskách, které s sebou nechceme denně nosit. Tyto knihy můžete na elektronické čtečce číst kdekoli – na sedadle spolujezdce, v tramvaji (i ve stoje) nebo ve frontě u lékaře. Nezabírá příliš místa a zároveň zabírá vše, co bychom mohli v danou chvíli potřebovat.
![Elektronická čtečka Amazon Kindle je jednou z nejoblíbenějších čteček. Autor: Perfecto Capucine / pexels.com](https://escportal.cz/wp-content/uploads/2024/09/czytnik-amazon-kindle-perfecto-capucine.webp)
Kde sehnat elektronické knihy? Nejlepší místa, kde si můžete stáhnout e-knihy
Existují speciální internetová knihkupectví, která prodávají elektronické knihy. Jejich vyhledání zabere jen několik vteřin a nabízejí přístup k nepřebernému množství obsahu. Mezi nejoblíbenější z nich patří Woblink, Virtualo nebo Publio. Stojí za zmínku, že ceny e-knih jsou obvykle nižší než ceny papírových knih, protože se k nim nepřipočítávají náklady spojené s fyzickým vydáním.
Soubory lze nejčastěji uložit do záložky „Můj účet“ na webových stránkách knihkupectví a po zakoupení jsou k dispozici navždy. Lze je však volně stahovat do zařízení a ukládat do vlastních složek v cloudu nebo například na stolním počítači.
Kromě knihkupectví jsou na trhu také programy pro sdílení elektronických knih a audioknih, například Legimi. S předplatným z aplikace má člověk přístup prakticky k celé knihovně médií, která může být korelována se čtečkami elektronických knih. InkBooks a PocketBooks je mají zabudované, pro čtečku Kindle je třeba snadno nainstalovat synchronizační aplikaci. Kobo tuto možnost vůbec neposkytuje.
Která čtečka elektronických knih je nejlepší? Srovnání čteček
Na trhu je mnoho značek čteček elektronických knih, ale nejoblíbenější jsou: Amazon Kindle, InkBOOK, Kobo a PocketBook.
Každá z nich se dodává s obrazovkou zvanou Carta, která je v současné době nejlepší „papírovou“ obrazovkou, jakou můžete najít. Všechny mají také možnost podsvícení karty, ale není to typické podsvícení, jaké máme u telefonů. Karta je stále matná a oči jsou stále zdravé.
Všechny čtečky budou dotykové, i když některé modely mají ještě směrová tlačítka, užitečná například pro listování stránkami nebo navigaci v rozhraní. Tato praxe se pomalu vytlačuje, zejména u novějších modelů.
Každá z nich je také vybavena vlastním specifickým knihkupectvím, z něhož lze knihy přímo stahovat. Neznamená to však, že je to jediný způsob, jak získat další tituly – vždy můžete použít USB kabel a soubory jednoduše přenést. Jednotlivé čtečky mají také možnost „Odeslat do“, která tento proces značně usnadňuje, ale pokud se nechcete trápit s bezdrátovým listováním, poslouží vám i kabel.
Čtečka Amazon Kindle
Samostatné vyznamenání si zaslouží elektronická čtečka Amazon Kindle, která se z našeho seznamu poněkud vymyká – tedy více než ostatní. Rozdíly začínají již v jazyce rozhraní, když čtečku poprvé spustíte.
Všechny čtečky kromě Kindle budou mít polský software – protože se jedná o široce rozšířené produkty, zaměřené na inkluzivitu. Amazon jde opačnou cestou: vytváří produkt, který musí být importován. Proto v softwaru polskou jazykovou verzi nenajdete, což může být příčinou cenového rozdílu, i když se nyní zmenšuje. Ostatní společnosti vyrábějící čtečky vytvářejí stále modernější produkty, takže cenový rozdíl již není tak velký. V současné době lze částku, kterou musíme utratit za Kindle, považovat za průměrnou.
Jak jsme se již zmínili, Kindle také vyžaduje speciální aplikaci pro používání Legimi. Její používání však není nijak složité. Stačí si ji nainstalovat z oficiálních webových stránek Legimi a v aplikaci na svém chytrém telefonu nebo tabletu přidávat knihy do poličky. Po připojení čtečky k počítači pomocí kabelu USB by se měla aplikace automaticky zapnout a synchronizovat zařízení s počítačem.Poté můžeme do čtečky přenést až 10 knih. Platnost samotných souborů vyprší po měsíci podle prodloužení předplatného. Musíte uznat, že 10 titulů měsíčně je dost na to, abyste se udrželi!
Největší rozdíl mezi Kindlem a ostatními elektronickými čtečkami je však v otázce, jaké přípony souborů na něm lze číst.
Jaké přípony mají elektronické knihy?
Než se pustíme do diskuse o konkrétních příponách pro Kindle, musíme si ujasnit jednu věc: e-knihy jsou responzivní soubory, což znamená, že jakmile jsou v zařízení, lze je přizpůsobit jeho potřebám. Můžeme měnit písmo, zvětšovat je, zmenšovat, podtrhávat části textu.
Nejoblíbenější z nich jsou např: epub, mobi a pdf (poslední jmenovaný je nereaktivní – jsou to vlastně obrázky, které se na stránce zobrazují celé).
K otevření responzivního souboru potřebujeme hardware, který jej dokáže přečíst. Většina čteček nemá problém s otevřením všech těchto souborů, i když existují výjimky – například široce rozšířené čtečky neotevřou novou verzi rozšíření mobi, protože jsou zaměřeny na epub.
Naproti tomu Kindle otevře pouze mobi a PDF. Soubory epub neotevře vůbec.
Toto kuriózní vzájemné doplňování je způsobeno tím, že Amazon chce být „sám za sebe“ a vytváří pocit produktové exkluzivity. Proto si zakládá na příponách souborů, které konkurence nepoužívá. V praxi to nijak nebrání každodennímu používání, ale je třeba na to pamatovat, když chcete změnit výrobce čtečky, kterou budete používat. Stávající soubory – pokud nejsou ve formátech mobi nebo PDF – nebude možné na Kindle otevřít.
Čtečka elektronických knih – vyplatí se investice?
Hlasy se rozcházejí. Jsou lidé, kteří si čtení ze zařízení nedokážou představit. Jsou lidé, kteří na elektronické čtečky přešli už dávno a nechtějí se vracet k papírovým knihám, které dosud zabíraly spoustu místa a byly jednorázovou kratochvílí, na kterou se později v policích prášilo.
Čtečkám nelze upřít jejich kapacitu a zároveň lehkost, která nezabírá místo v tašce, a přitom zaručuje zábavu na dlouhou dobu – jednak kvůli počtu knih, které se do ní vejdou, ale také kvůli velmi dlouhé výdrži baterie. I při intenzivním používání se takové zařízení nabíjí jednou za tři týdny až měsíc. Díky jednoduchému softwaru a černobílému matnému displeji nevyžaduje k provozu mnoho energie z baterie.
Je však třeba poznamenat, že odpůrci čteček obvykle netuší, že obrazovka čtečky není stejná jako obrazovka telefonu. Tento malý rozdíl má obrovský vliv na příjem obsahu, který z ní pořizujeme. Než se postavíte na některou stranu, stojí za to si to vyzkoušet – třeba jen půjčit si čtečku od kamaráda a sami posoudit, zda je to něco pro vás.